

Irakilaiset turvapaikanhakijat osoittivat mieltä sisäministeriön edustalla Kirkkokadulla Helsingissä maanantaina 11. syyskuuta 2016. Kuvan henkilöt eivät liity artikkeliin. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Laittoman oleskelun avustaminen karkaamassa käsistä -”Nämä auttajat eivät maksa loppulaskua”
Helsingin Sanomat uutisoi 5.10. SPR:n, Helsingin seurakuntayhtymän sekä Sininauhasäätiön Helsinkiin perustamasta, ilman papereita maassa oleville suunnatusta päiväkeskuksesta. Keskuksen tarkoitus on lehtitiedon mukaan antaa palvelua juuri kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille henkilöille. Perussuomalaiset pitävät tällaisen toiminnan laillisuutta kyseenalaisena.
– Lain rajamailla kuljetaan. Vaikka kyse ei ole suoranaisesta piilottelusta, edesauttaa kyseinen toiminta sitä, että maahan jäädään laittomasti. Edes päiväkeskuksen sijaintia ei haluta kertoa. Tämähän kertoo siitä, ettei sinne haluta virkavaltaa papereita kyselemään, kansanedustaja Sami Savio sanoo.
Lisää laitonta siirtolaisuutta
Päiväkeskukset auttavat asiakkaitaan muun muassa neuvomolla hätämajoituksen, toimeentulotuen sekä terveyspalveluiden saamisessa. Perussuomalaiset pelkäävät, että kolmannen sektorin ja seurakuntien avunanto on omiaan lisäämään houkuttavuustekijöitä laittomalle siirtolaisuudelle.
– Nämä kolmannen sektorin ja jopa seurakuntien toimijat eivät maksa loppulaskua. Kaikki palvelut ja rahat, joita laittomasti oleskelevat käyttävät, ovat pois veronmaksajien taskuista, kansanedustaja Ville Tavio huomauttaa.
– Haluamme myös muistuttaa turvallisuusriskeistä, joita laiton oleskelu aiheuttaa jo nyt ympäri Eurooppaa. Ottavatko nämä järjestävät tahot vastuun, kun jotain sattuu? Kai he myös maksavat kulut, jotka syntyvät palveluista, joihin he opastavat hakeutumaan?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtiolta 5,3 miljoonaa euroa laittomasti maassa oleskeleville – Meri: ”Tämä on niin uskomaton tilanne”

Savio: On kestämätöntä, että verovarojamme käytetään laittomasti maassa oleskelevien ylläpitoon

Hakkarainen ministeri Mattilalle: Mikä maksaa maahanmuuton kulujen selvittämisessä? – ”Kertokaa nyt rehellisesti”

Halla-aho: Enemmistö ottaisi käännytyspäätöksen saaneet heti säilöön – ”Puolueiden on nyt syytä kuunnella kannattajiaan”

Perussuomalaisilta lakialoite käännytyspäätöksen saaneiden säilöön ottamiseksi – Suomessa pian jopa 10 000 laittomasti maassa olevaa henkilöä

Kansalaisjärjestöjen kehitysyhteistyöhön 206,8 miljoonaa euroa – SPR yksi suurimmista tuensaajista
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













