

Turvapaikanhakijoiden palautuksia vastustava mielenosoitus maahanmuuttoviraston (Migri) edessä Helsingissä perjantaina 8. syyskuuta 2017. / LEHTIKUVA
Perussuomalaisilta lakialoite käännytyspäätöksen saaneiden säilöön ottamiseksi – Suomessa pian jopa 10 000 laittomasti maassa olevaa henkilöä
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä on eilen jättänyt lakialoitteen, jossa he esittävät ulkomaalaislakia muutettavaksi niin, että maasta käännytettäväksi määrätyt henkilöt voidaan ottaa säilöön. Käytännössä tämä tarkoittaisi kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita henkilöitä, jotka on käännytetty. Perussuomalaiset perustelevat asiaa turvallisuussyillä.
Nykyisen ulkomaalaislain nojalla voidaan maassa oleva henkilö ottaa jo nyt säilöön yksilöllisen arvioinnin perusteella, mikäli laissa määrätyt vähemmät keinot eivät ole riittäviä ja henkilö on esimerkiksi riski kansalliselle turvallisuudelle.
Laittomasti maassa olevien määrä kasvaa
Perussuomalaisten mielestä tämä ei ole riittävä keino turvaamaan palautuksia.
– Tämä ei missään nimessä riitä. Arvioiden mukaan meillä voi pian olla jopa 10 000 henkilöä laittomasti maassa, jotka ovat kaikkien kirjojen ja kansien ulkopuolella. Heillä ei siis ole oleskelulupaa ja heillä on jopa käännytyspäätös, mutta he katoavat viranomaisilta, eivätkä lähde maasta, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri huomauttaa.
Kansa perussuomalaisten linjoilla
Perussuomalaiset teettivät vastikään tutkimuksen siitä, kuinka suuri osuus kansasta ottaisi käännytyspäätöksen saaneet talteen. Tutkimukseen vastasi reilut 1 200 henkeä. Tulokset olivat selviä, sillä 59 prosenttia vastaajista oli säilöön ottamisen kannalla ja vain 18 vastusti sitä. 23 ei osannut sanoa kantaansa.
Kyselyssä kysyttiin myös vastaajan puoluekantaa. Hallituspuolueiden kannattajista säilöönottoa kannatti jopa 67 prosenttia. Yllättävin tulos lienee vihreiden äänestäjien osalta, sillä heilläkin enemmistä oli idean kannalla.
– Sana kansanedustaja tulee siitä, että hän edustaa kansaa. Emmehän me vaadi eduskunnalta muuta kuin sitä, että se kuuntelee kansaa. En ymmärrä, jos se on jollekin hankala asia. Rohkaisenkin kaikkia, jotka kansan ääntä kuuntelevat, allekirjoittamaan aloitteen, Meri vetoaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Väkivaltaa, sylkemistä ja huutamista – pakkopalautuksia vastustetaan entistä rajummin keinoin

Perussuomalaiset: Laittoman oleskelun avustaminen karkaamassa käsistä -”Nämä auttajat eivät maksa loppulaskua”

Valtiolta 5,3 miljoonaa euroa laittomasti maassa oleskeleville – Meri: ”Tämä on niin uskomaton tilanne”

Savio: On kestämätöntä, että verovarojamme käytetään laittomasti maassa oleskelevien ylläpitoon

Juvonen: Merkittävät laki- ja kansalaisaloitteet pölyttyvät ministeriöiden hyllyillä – ”Missä viipyvät vastaukset?”

PS-kansanedustajat: Ministeri Mykkäsen toiminta vastuutonta – ”Kaduillamme vaeltelee tuhansia laittomasti maassa olevia”

Perussuomalaiset: KHO:n ei pidä lähteä politikointiin – ”Miksi yhtäkkiä kiinnostutaan vain turvapaikanhakijoiden oikeusavustajien pätevyydestä?”

Immonen: Kaduillamme vaeltaa tuhansia ihmisiä vailla oikeutta oleskella maassa – ”Valtava turvallisuusuhka Suomen kansalle”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Meillä on ratkaisu luvattomaan maassaoloon – mitä tekee hallitus?
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












