

Sebastian Tynkkynen, Jani Mäkelä, Jenna Simula ja Jussi Halla-aho. / FB, Twitter
Perussuomalaiset syyttävät Sipilää Oulun tapahtumista – ”Se mitä tänään on uutisoitu, ei valitettavasti jää tähän”
Perussuomalaisten riveistä on tänään kommentoitu Oulusta kantautuneita kammottavia seksuaalirikoksiin liittyviä uutisia.
Pitkäaikainen kansanedustaja Toimi Kankaanniemi muistuttaa PS:n yrittäneen nostaa sisäistä turvallisuutta keskusteluun. Tämä ei käynyt muille puolueille.
#Ps yritti tehdä #välikysymys sisäisen turvallisuuden parantamisesta. Yhtäkään muuta #oppositiopuolue'tta ei kiinnostanut. Raiskauksista ei saanut puhua. #vastuulapsista #Oulu
— Toimi Kankaanniemi (@ToimiKankaanni1) January 11, 2019
– Sanon vain sen, että se mitä tänään on uutisoitu, ei valitettavasti jää tähän. Ellei sitten pian saada jotain rajaa, kommentoi Juho Eerola Facebookissa.
Useampi perussuomalainen kyseenalaistaa pääministeri Juha Sipilän (kesk.) toimet.
– Monikulttuurinen painajainen paisuu aina vain lisää. Ottaako sisäministeri ja/tai pääministeri vastuun ja eroaa, kansanedustaja Jani Mäkelä (ps.) kysyy Twitterissä.
Kansanedustaja Laura Huhtasaari (ps.) moittii poliisin resurssien väärää kohdentamista..
Pahuutta, joka aiheuttaa valtavaa surua.
Nyt pääministeri ottamaan tiukasti kantaa:”Suomalaisten suut on suljettava, koska suuttuneet kansalaiset alkavat vihapuhua, taas.” Mikäli joku haluaa osoittaa mieltään, vihapuhepoliisien on mentävä paikalle ottamaan kiinni rikolliset. https://t.co/blHQ2oCAa9
— Laura Huhtasaari 🇫🇮 kansanedustaja (@LauraHuhtasaari) January 11, 2019
.. ja puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) puolestaan sisäministeri Kai Mykkäsen (kesk.) valmiutta ”harkita jämököitä toimenpiteitä”:
Sisäministeri Mykkänen sanoo jämäkästi olevansa edelleen valmis harkitsemaan jämäkkiä toimenpiteitä. Ne tosin toteutetaan vasta ensi kaudella – kunhan äänestätte ensin kokoomusta.https://t.co/vAE8HOmq1V
— Jussi Halla-aho (@Halla_aho) January 11, 2019
Oululainen kaupunginvaltuutettu Sebastian Tynkkynen (ps.) vaatii Sipilän eroa:
Pääministeri @juhasipila, eroa! https://t.co/2TpVuxYLU7 #oulu pic.twitter.com/MFUpVyTj75
— Sebastian Tynkkynen (@SebastianTyne) January 11, 2019
Toinen oululainen perussuomalaisvaltuutettu Jenna Simula pitää Sipilän lausumia kaksinaamaisina:
https://www.facebook.com/ainoahelmi/posts/2574076419285490
Poliittinen suunnittelija Riikka Purra (ps.) toteaa videolla, ettei seksuaalirikollisuusongelma poistu sillä, että muut puolueet ja Helsingin Sanomat sättivät perussuomalaisia:
https://www.facebook.com/riikka.katriina.9/videos/373278223249285/
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oulun tapahtumat kauhistuttavat suomalaisia

Arja Juvonen: Sipilän annettava heti eduskunnalle pääministerin ilmoitus Oulun tilanteesta – ”tilanne voi eskaloitua siten, että kansalaiset kokevat, ettei asia ole enää viranomaisten käsissä”

Halla-aho tänään Sipilälle Oulussa: Milloin maahanmuuttoon liittyvistä lieveilmiöistä voi puhua ilman, että se leimataan flirttailuksi?
Viikon suosituimmat

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä
Tuoreessa kansalaisaloitteessa esitetään, että turve tulee poistaa päästökaupan piiristä ja luokitella se uusiutuvaksi energiaksi vuotuisen kasvun osalta, jotta sen käyttö edullisena energiamuotona sekä välttämättömänä raaka-aineena voidaan turvata - Itse olen edistänyt ja edistän tätä asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin, kansanedustaja Juha Mäenpää kommentoi aloitetta.

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.














