Artikkeli kuva

Sebastian Tynkkynen, Jani Mäkelä, Jenna Simula ja Jussi Halla-aho. / FB, Twitter

Perussuomalaiset syyttävät Sipilää Oulun tapahtumista – ”Se mitä tänään on uutisoitu, ei valitettavasti jää tähän”

12.01.2019 |00:49

Perussuomalaisten riveistä on tänään kommentoitu Oulusta kantautuneita kammottavia seksuaalirikoksiin liittyviä uutisia.

Pitkäaikainen kansanedustaja Toimi Kankaanniemi muistuttaa PS:n yrittäneen nostaa sisäistä turvallisuutta keskusteluun. Tämä ei käynyt muille puolueille.

– Sanon vain sen, että se mitä tänään on uutisoitu, ei valitettavasti jää tähän. Ellei sitten pian saada jotain rajaa, kommentoi Juho Eerola Facebookissa.

Useampi perussuomalainen kyseenalaistaa pääministeri Juha Sipilän (kesk.) toimet.

– Monikulttuurinen painajainen paisuu aina vain lisää. Ottaako sisäministeri ja/tai pääministeri vastuun ja eroaa, kansanedustaja Jani Mäkelä (ps.) kysyy Twitterissä.

Kansanedustaja Laura Huhtasaari (ps.) moittii poliisin resurssien väärää kohdentamista..

.. ja puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) puolestaan sisäministeri Kai Mykkäsen (kesk.) valmiutta ”harkita jämököitä toimenpiteitä”:

Oululainen kaupunginvaltuutettu Sebastian Tynkkynen (ps.) vaatii Sipilän eroa:

Toinen oululainen perussuomalaisvaltuutettu Jenna Simula pitää Sipilän lausumia kaksinaamaisina:

https://www.facebook.com/ainoahelmi/posts/2574076419285490


Poliittinen suunnittelija Riikka Purra (ps.) toteaa videolla, ettei seksuaalirikollisuusongelma poistu sillä, että muut puolueet ja Helsingin Sanomat sättivät perussuomalaisia:

https://www.facebook.com/riikka.katriina.9/videos/373278223249285/


SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta

18.08.2025 |11:05
6.
Suomen uutiset logo

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”

18.08.2025 |08:05
7.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
8.
Suomen uutiset logo

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”

18.08.2025 |14:51
9.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää