

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset varoittavat: Yrityslainoituksessa koronkiskonnan piirteitä
Viime aikoina yrityslainoitukseen on levinnyt uusi ja huolestuttava ilmiö. Vaikka korot ovat alhaalla, ja rahan saamisen pankeista pitäisi olla helppoa, eivät pankit myönnä yritysluottoja. Tällöin joudutaan kääntymään yrityslainoja myöntävien rahanlainaajien puoleen, joita on syntynyt Suomeen viime aikoina runsaasti.
– Lainaa luvataan ilman vakuuksia ja ilman korkoa. Kuitenkin lainan toimitusmaksu voi olla esimerkiksi 12 kuukaudeksi myönnettävään sadan tuhannen euron lainaan yli 20 000 euroa. Todellinen lainakorko voi olla jossain tapauksessa kymmeniä tai satoja prosentteja, mutta tätä kierretään naamioimalla korko toimitusmaksuksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Ville Vähämäki.
Pikavippejä kiristettävä pikaisesti
Kysymys on siis yrityksille myönnettävästä pikavipistä. Lainan takaisinmaksu alkaa usein välittömästi ja yrittäjät joutuvat nopeasti entistä pahempiin vaikeuksiin.
– Valtiovarainvaliokunnan kuulemisissa asiantuntijat ovat varoitelleet uuden taantuman olevan jo varsin lähellä, mahdollisesti vuosina 2021-2022, ja mahdollinen Italian pankkikriisi voi laukaista talouden ongelmat jo aiemmin. Yritysten ja kotitalouksien kannattaisi olla erityisen varovaisia velkaantumisen suhteen, ja välttää tämän tyyppisten koronkiskonnalta vaikuttavien yritysten palveluita, varoittaa Toimi Kankaanniemi.
– Odotamme hallitukselta nopeita toimenpiteitä sekä pikavippien että näiden yritysvippien ehtojen kiristämiseksi ja markkinoinnin rajoittamiseksi. Jos mainostetaan pienlainaa ilman korkoa, mutta toimitusmaksu on 20-50 prosenttia lainasummasta, vaikuttaa siltä, että korkosäädöksiä kierretään, toteaa Vähämäki.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kankaanniemi varoittaa seuraavasta eurokriisistä: ”Suomen tulee varautua euron hajoamiseen”

Italiaan sittenkin hallitus – tiistain markkinamyllerrys säikäytti maan johdon

Talouden kuumemittari pitkäaikaisessa nousussa – voi laukaista uuden taantuman
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Onni Rostila Euroopan neuvoston syrjintäraportista: ”Surkuhupaisa vaatimuslista”
No jopas. Euroopan neuvoston komissio jyrähtää, toteaa kansanedustaja Onni Rostila. Kyse on Euroopan rasismin ja suvaitsemattomuuden vastaisen komission raportista.
















