

Toimitus suosittelee
Perussuomalaisten eduskuntaohjelman pääteemat julki
Julkinen talous kestävälle pohjalle – isänmaan turvallisuudesta ei tingitä – suomalaisista huolehdittava – kilpailukyky ja yrittäjyys etusijalle – ei saa kiusaa. Timo Soini (ps.) esitteli pääteemoja perussuomalaisten tiedotustilaisuudessa maanantaina yhdessä Hanna Mäntylän ja Jari Lindströmin kanssa.
Julkisen talouden tervehdyttäminen on Soinin mukaan syytä aloittaa maahanmuuton kustannuksista. Myöskään yhtään uutta tuulivoimasyöttötariffia ei enää saisi tehdä. Verotusta tulisi yksinkertaistaa ja verojärjestelmästä tulisi tehdä eri tulolajien suhteen tasapuolinen. Euron tukipiikki tulee katkaista, ja EU-nettojäsenmaksu puolittaa. Suomen talous on saatava kasvu-uralle.
Panostuksia puolustukseen
Isänmaan turvallisuudesta ei tule tinkiä, vaan puolustusvoimien rahoitus tulee turvata vähintään Kanervan työryhmän määrittelemälle tasolle. Nato-jäsenyydestä on tehtävä tulevalla vaalikaudella selvitys. Ottawan sopimuksesta on irtauduttava – Suomen on saatava jalkaväkimiinat takaisin käyttöön.
”Ei saa kiusaa”
Ei saa kiusaa -otsikon alle perussuomalaiset ovat koonneet lukuisia kansalaisia ja yrityksiä häirinneitä asiakohtia: paskalaki on saatava kumoon, investointeja hidastava lupabyrokratia on purettava, vakuuslääkärijärjestelmää on parannettava. Huoltajuuskiistoissa on huomioitava lasten oikeus molempiin vanhempiin – niin isään kuin äitiinkin. Koulukiusaamiseen on saatava nollatoleranssi. Opettajille tarvitaan lisää valtuuksia, mutta näiden on myös tunnettava oma vastuunsa. Edelleen kiusaamisen on loputtava myös EU-tasolla. Vahingolliselle byrokratialle on saatava sulku.
Suomalaisista huolehdittava
”Kyseessä on kansallinen häpeä”, kertoi varapuheenjohtaja Hanna Mäntylä, kun hän muistutti miljoonan suomalaisen elävän tonnilla kuussa, siis köyhyysrajalla tai sen alapuolella.
Kansallinen etu ja suomalaiset on laitettava etusijalle. Suomesta maksetaan etuuksia rajojen ulkopuolelle ihmisille, jotka eivät ole koskaan edes maassa käyneet.
Sosiaaliturvajärjestelmä ei ole kestävällä pohjalla, vaan se on uudistettava kokonaan. Perussuomalaiset ovat sitoutuneita jatkamaan sote-uudistusta.
Mäntylä painotti, että synnytyssairaaloita ei saa ajaa alas. Jos synnytyssairaaloita lakkautetaan, on vaarana dominoefekti, joka johtaa laajaan palvelujen keskittämiseen entistä harvempiin yksiköihin – entistä kauemmas kansalaisista.
Myös omaishoitajien asia nostetaan perussuomalaisten ohjelmassa voimakkaasti esille. Omaishoitajien palkkion maksatus tulisi siirtää Kelalle, ja on lisäksi säädettävä omaishoitajalaki, joka turvaa omaishoitajille tasavertaiset oikeudet.
– Vanhusten hoidon tilanne on katastrofaalinen. Vanhuksia kärrätään koteihinsa kuolemaan yksin, Mäntylä kertoi.
Mäntylän mukaan on kestämätön tilanne, että vanhustenhuollon säästöjen takia kärrätään vanhuksia koteihinsa, pois laitoshoidon piiristä.
Irti EU:n ilmastotavoitteista – Suomi on jo edelläkävijä
”Kilpailukyky, työllisyys ja talous ovat jääneet ilmastoasioiden jalkoihin. Me itse keksimme kaikenlaista sääntelyä. Joka ikinen kuluerä, joka teollisuudelle sälytetään, vaikuttaa päätökseen siitä, pysyykö teollisuus Suomessa vai ei”
Energia- ja ilmastopoliittisen osuuden esitteli eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström. Hän puhui myös kilpailukyvyn ja yrittäjyyden merkityksestä. Nämä asiat on puolueen mukaan vihdoinkin asetettava etusijalle.
– Kilpailukyky, työllisyys ja talous ovat jääneet ilmastoasioiden jalkoihin. Me itse keksimme kaikenlaista sääntelyä. Joka ikinen kuluerä, joka teollisuudelle sälytetään, vaikuttaa päätökseen siitä, pysyykö teollisuus Suomessa vai ei, Lindström muistutti.
Perussuomalaiset eivät sano millekään energiatuotantomuodolle ei. Monipuolisella paletilla puolue varmistaisi huoltovarmuuden. Keskeisenä tavoitteena on kohtuuhintainen energia.
EU:n ilmastotavoitteista olisi irtaannuttava. Suomi on jo ilmastopolitiikan edelläkävijä. Lisälasku teollisuudelle, kaupalle, kotitalouksille ja liikenteelle on Lindstömin mukaan yhteensä 2,2 – 5,4 miljardia euroa.
– Emme väheksy cleantech:iä. Siellä on paljon mahdollisuuksia. Tuemme hajautettua energiantuotantoa.
Perussuomalaiset paheksuu veronmaksajien kontolle sälytettäviä tuulivoimatukia. Tuet olisivat hyväksyttäviä käynnistysvaiheessa, mutta eivät enää pitkässä juoksussa.
Huoltovarmuutta perussuomalaiset parantaisivat turpeen energiaveron poistamisella. Toisin kuin keskusta, perussuomalaiset eivät ole valmiita luopumaan turvetuotannosta.
Tilaisuuden tallenne:
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: EU-armeija ei ajankohtainen

Mäntylä: Köyhyys ja leipäjonot ovat kansallinen häpeä

Reijo Hongisto: jätevesiasetuksen korjaus on perussuomalaisten voimannäyttö
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














