Perussuomalaisten eduskuntaryhmä: Kansanedustaja Hakkarainen saa ryhmältä huomautuksen

01.02.2017 |11:50

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä on yksimielisesti päättänyt antaa huomautuksen kansanedustaja Teuvo Hakkaraiselle sakkotuomioon johtaneen Facebook-kirjoituksen johdosta. Ryhmä painottaa, että edustajien täytyy olla tarkkoja kirjoituksissaan.

– Hyväksyn huomautuksen. Pahoittelin ryhmäkokouksessa tapahtunutta ryhmälle, Hakkarainen toteaa.

– Kirjoittamista ja mielipiteideni kertomista en lopeta. Jatkossa aion kuitenkin olla tarkempi julkaisuissani. Vain sanan tai pari kirjoitustani muuttamalla koko sotku olisi vältetty.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä ei tämän jälkeen palaa enää Hakkaraisen tuomioon.

– Olemme käsitelleet Hakkaraisen saaman tuomion ryhmässä. Teimme yksimielisen päätöksen huomautuksesta. Tähän ei tarvitse enää palata, toteaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
8.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää