

Järkyttyneet ranskalaiset muistivat surmansa saaneita omaisiaan tuomalla Nizzan "Enkelten promenadille" pehmoleluja ja kynttilöitä. Nizza 14.9.2016. / Ina Fassbender
Hakkarainen tulistui Nizzan 86 kuolonuhria vaatineesta rekkaiskusta – joutuu itse syytettyjen penkille
Islamilaisen terrorismin pysäyttämistä vaatineen kansanedustaja Teuvo Hakkaraisen Facebook -kirjoitus etenee syyteharkintaan. Rikosnimikkeenä on kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Poliisi kertoi asiasta verkkosivuillaan.
Esitutkinta liittyy Facebook-kirjoitukseen, jonka Hakkarainen oli julkaissut Nizzan terrori-iskun jälkeisenä päivänä 15.7.2016. Hän vaati kirjoituksessaan toimenpiteitä, ettei Nizzan terroriteon kaltaista iskua koskaan pääsisi tapahtumaan Suomessa.
Tapahtumien tausta
Nizzan iskussa tunisialainen islamisti Mohamed Lahouaiej-Bouhlel ajoi rekalla Ranskan itsenäisyyspäivää juhlineeseen väkijoukkoon. Hän kaahasi väkijoukossa jopa 90 kilometrin tuntinopeudella kahden kilometrin matkan. Rantakadulla oli tapahtumahetkellä tuhansia ihmisiä. Poliisi ampui lopulta kuljettajan kuoliaaksi.
Video iskun tapahtumahetkeltä. Youtube, 31 sek.
Iskussa kuoli 86 ihmistä, haavoittuneita oli yli neljäsataa. Uhrien joukossa oli kymmenen lasta. Time-lehden julkaisema kuva surmansa saaneesta pikkutytöstä nukke vierellään nousi symboloimaan iskun mielettömyyttä.
Islamilaisena valtiona tunnettu ISIS otti iskusta kunnian ja kerskui teollaan. Järjestö totesi, etteivät länsimaat kykene estämään sen tulevia iskuja.
Hakkaraisen mitta täynnä
Kansanedustaja Teuvo Hakkarainen kirjoitti iskun jälkeisenä päivänä Facebookiin tunteikkaan kirjoituksen.
– Terroristien päämäärä on levittää kauhua ja tuhoa, eivätkä he tunne armoa. Tarvitaan politiikkaa, joka ehkäisee tällaisen toiminnan. Vieläkö joku ajattelee, ettei tällaista voisi tapahtua täällä Suomessakin? Meillä Suomessa saattaa olla noin 3000 potentiaalista terroristia, joiden henkilöllisyydestä tai olinpaikasta ei ole tietoa, Hakkarainen kirjoitti.
Kirjoituksessaan Hakkarainen vaati, että vaikka kaikki muslimit eivät olekaan terroristeja, heitä ei pidä enää ottaa Suomeen.
– Hyssyttelyn on loputtava. Muslimit pois tästä maasta! Kaikki muslimit eivät ole terroristeja, mutta kaikki terroristit ovat muslimeja. Lähi-idästä ja Afrikasta tulevia muslimeja ei pidä ottaa maahan, Hakkarainen kirjoitti sivuilleen.
Kielenkäyttö oli terrori-iskua seuranneina päivänä erittäin kovaa. Muun muassa maanpuolustuskorkeakoulun tutkija, kapteeni Antti Paronen totesi Helsingin Sanomille, että ranskalaisten pitäisi viimeistään nyt ymmärtää se, että he ovat islamilaisen valtion kanssa sodassa.
Hakkarainen myöntää kirjoituksen, ei rikosta
Ranskan presidentti Francois Hollande ilmoitti Ranskan ryhtyvän sotaan äärijärjestö Isisiä vastaan. Suomessa toimenpiteitä vaatinut kansanedustaja Teuvo Hakkarainen sai puolestaan niskaansa tutkintapyynnön.
Asia on nyt edennyt syyteharkintaan.
Ilta-Sanomien haastatteleman rikoskomisario Sami Salon mukaan Hakkarainen on kertonut kirjoituksen tehneensä, mutta hän ei ole myöntänyt syyllistyneensä rikokseen.
Syyttäjä päättää tutkinnan valmistuttua, nostetaanko asiassa syytteitä. Hakkarainen on jatkanut kriittistä kirjoitteluaan tutkintapyynnöstä huolimatta.
– Tämä ”helevetin tulen hulluus” on saatava loppumaan! Vaikenemalla tai asioita kaunistelemalla on tultu tähän tulokseen. Joka päivä saamme lukea pääosin islamilaisten aiheuttamista terrori-iskuista, Hakkarainen kirjoitti sittemmin.
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidentti Niinistö: ”Islamistinen terrorismi herättää huolta, radikalisoituminen näyttää olevan vasta alussa”

Kommentti: Korvia huumaava hiljaisuus on itse aiheutettua – media estää keskustelun väkivallasta

Muslimiväkivallasta huolestuneen Tynkkysen kujanjuoksu – toimittaja haukkuu rotaksi, lukuisia tappouhkauksia, niskaan tutkintapyyntö

Tietovuoto: Saksan hallituksen mukaan Erdoğan tukee radikaaleja islamistiryhmiä

Teuvo Hakkarainen syyteestä: ”Vakava paikka, luotan Suomen oikeuslaitokseen”

Riikka Purra: Suomalaisilta ei saa viedä oikeutta yhteiskunnalliseen keskusteluun eikä mielipiteenvapauteen

Hakkarainen käräjille lauseesta, jota Helsingin Sanomat käytti jo viime vuonna: ”Yleisesti käytetty lausahdus”

Hakkarainen: Meillä alkaa olla Suomessa sharia-laki – ”Mitähän poliisi sanoisi, jos minulla olisi viisi alaikäistä vaimoa?”

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä: Kansanedustaja Hakkarainen saa ryhmältä huomautuksen
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta
Islam herättää Euroopassa kasvavaa epäluuloa maanosan tulevaisuudesta. Liberaali The Economist -lehti pyrkii käsittelemään aihetta avoimesti nostamalla esiin aiheellisia ongelmia ja myös toppuuttelemalla osaa uhkakuvista. Brittilehden mukaan Eurooppa ei ole näillä näkymin romahtamassa väestönvaihtoon eikä sharia-laista ole tulossa valtavirtaa. Sen sijaan vakavampi ongelma on väkivallattomasti ja salakavalasti leviävä islamismi, joka pyrkii soluttautumaan instituutioihin, kaventamaan sananvapautta ja radikalisoimaan maltillisia Euroopassa asuvia muslimeja. Yksipuolisesta äärioikeistojahdista poiketen liberaali lehti piikittelee valtavirran politiikkaa islamin edessä vaikenemisesta ja rasismileimojen pelosta. The Economist muistuttaa, että vasemmiston haluttomuus kohdata islamin ongelmia sekä poliittisen keskikentän pelokkuus ruokkivat vastareaktioita, joilla voi olla arvaamattomia seurauksia.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Ilmastokiihko ja maahanmuuttointoilu sivussa VM:n virkapuheenvuorossa – Purra kiittää realismista
Valtiovarainministeriön tuoreessa virkapuheenvuorossa kyseenalaistetaan Suomen pyrkimys olla ilmastopolitiikan edelläkävijä ja toppuutellaan liiallista kunnianhimoa. Maahanmuuton osalta vain korkeasti koulutetun työvoiman tarve mainitaan. Valtiovarainministeri Riikka Purra kiittää virkamiesten realistista otetta.

Ranskan kaaos levisi Belgiaan – autot tulessa ja poliisit kivisateessa Brysselin mellakoissa
Palava skuuttikasa, tuhoutuneet bussit ja kivisateessa kyyristelevät poliisit jäivät muistoksi Belgian protestiviikosta. Perjantaina poliisi otti kiinni 110 ihmistä epäiltynä mielenosoitusten yhteydessä tehdyistä väkivaltaisuuksista. Syytenimikkeistä löytyy muun muassa tuhopolttoja, vahingontekoja ja jopa aseellinen vastarinta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














