

MATTI MATIKAINEN
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä koolla Torniossa – kansanedustajilla myös omia vahvoja siteitä Meri-Lapin kaksoiskaupunkiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän kesäkokous käynnistyi eilen Meri-Lapin vilkkaassa rajakaupungissa Torniossa. Torniosta kotoisin ovat myös kansanedustajat Riikka Slunga-Poutsalo ja Kaisa Juuso, joka asuu kaupungissa edelleen.
Kaisa Juuso myöntää, että hän oli itse vahvasti vaikuttamassa ryhmän kesäkokouksen kaupungin valintaan.
-Minulla taisi olla jopa ratkaiseva rooli, koska ehdoton Torniota eikä vastaehdotuksia tullut. Kaikki ovat kyllä saapuneet tänne mielellään, ja eduskuntaryhmässä on muitakin, joilla on siteitä Tornioon. Juuso sanoo.
Riikka Slunga-Poutsalo on Torniosta kotoisin, mutta asuu nykyään Lohjalla.
– Toisinaan käyn Torniossa tapaamassa tuttuja, etelästä tänne on tosin melko pitkä matka, Slunga-Poutsalo sanoo.
Etäpalaverit eivät korvaa aitoa kohtaamista
Kansanedustajilla on Torniossa useita yhteisiä tuttavia.
– Minun veljeni on aikoinaan käynyt koulua Riikan kanssa samalla luokalla, Juuso sanoo.
Eduskuntaryhmän kesäkokouksen ohjelmaan kuului eilen lehdistötilaisuus, minkä jälkeen käynnistyi ryhmän sisäinen kokous.
Juuso sanoo, että ryhmätyöskentelyn ja ajatusten vaihdon vuoksi perinteisen kokouksen järjestäminen ennen istuntokauden alkua on aina tärkeää, etenkin näinä aikoina.
– Viimeisen puolentoista vuoden aikana meillä ollut aika paljon Teams-etäkokouksia. Ne eivät kuitenkaan korvaa sitä, että tavataan silmätysten ja vaihdetaan ajatuksia.
Kulttuuri ja kielet yhdistyvät Torniossa
Yhdessä Ruotsin Haaparannan kanssa Tornio muodostaa kaksoiskaupungin, jossa kahden valtion kulttuurit ja kielet yhdistyvät kiinnostavalla tavalla.
– Aikoinaan kun valtakunnan raja vedettiin Torniojokeen, niin siitä ei kuitenkaan tullut kieliraja, vaan suomenkielisyys ulottui pitkälle Ruotsin puolelle. Ruotsissa on edelleen paljon suomenkielistä väestöä, varsinkin vanhempia, joille on jäänyt käyttöön vanhahtava meänkieli, yksi suomen kielen murre. Suomen puolellakin monet osaavat hyvin ruotsia, joskin kielitaito lienee enemmän kouluruotsin varassa, Juuso sanoo.
Perussuomalaisilla vahva edustus Tornion valtuustossa
Perussuomalaisilla on vahva edustus Tornion kaupunginvaltuustossa. Juuso toimii itse sekä kaupunginhallituksessa että valtuuston jäsenenä. Viime kuntavaaleissa Juuso oli 453 äänen kannatuksellaan toiseksi suosituin ehdokas kaupungissa.
– Perussuomalaiset teki läpimurron Torniossa vuoden 2012 vaaleissa, jolloin saimme neljä valtuutettua. Seuraavissa vaaleissa menetimme yhden paikan, ja moni valtuutettu tuolloin lopetti kuntapolitiikassa.
Kannatus alkoi jälleen vahvistua vuoden 2017 jälkeen, mikä nähtiin myös viime kesäkuun kuntavaalien tuloksissa. Perussuomalaiset keräsi Torniossa 18,2 prosentin kannatuksen, jossa oli 12,9 prosenttiyksikköä nousua edellisiin kuntavaaleihin nähden.
– Perussuomalaiset on nyt Tornion toiseksi suurin puolue, ja meillä on kahdeksan valtuutettua, Juuso kertoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ville Tavion puhe Torniossa – ”Jos emme itse halua päättää Suomessa omasta kohtalostamme, tekevät muut kyllä päätökset puolestamme”

Puheenjohtaja Riikka Purran puhe eduskuntaryhmän kesäkokouksessa – ”Yritysten on Suomessa välttämätöntä kyetä toimimaan ja kasvamaan”

Purra: Miksi vihreät saa hillua hallituksessa ja yksin päättää maamme kannalta vakavista ja perustavanlaatuisista asioista? – ”Romuttaa maahanmuuttopolitiikan uskottavuuden”

Purra kysyy, miksi Suomi rynnistää auttamaan afgaaneja, mutta suomalaisten ongelmien ratkomisella ei koskaan ole kiire?

Simula tyrmää pormestarimallin Oulussa: ”Kallis avustaja-armeija, turhaa vastakkainasettelua”
Viikon suosituimmat

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Perussuomalaiset: Helsingin talousarvio vuodelle 2026 on ideologinen ja vastuuton
Perussuomalaiset kritisoi voimakkaasti kaupungin vuoden 2026 talousarviota, joka nojaa epärealistisiin oletuksiin ja ideologisiin painotuksiin. Talousarvion valmistelijat ovat sivuuttaneet kasvavan velkataakan, muuttuvan väestörakenteen ja kaupungin ydintehtävien priorisoinnin.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.
Uusimmat

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali

Kolumni: Some vie ison osan lapsuudesta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











