
Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

LEHTIKUVA
Perussuomalaisten perustuslakivaliokunnan jäsen Leena Meri ja varajäsen Olli Immonen pitävät outona perustuslakivaliokunnan käsittelyssä olevaa ministerin valan ja vakuutuksen muutosta.
Hallituksen esityksen mukaan ministerin valaa ja vakuutusta uudistettaessa on hallituksen esityksessä lakiin valtioneuvostosta kirjoitettu sanamuoto, jossa ministeri voi vannoa ministerin valassa noudattavansa ”..toimin Jumalan ja Suomen valtakunnan lain ja laillisten sääntöjen mukaan..”
Kenen lakia noudatetaan?
Tämän lisäksi ministeri voisi antaa neutraalin vakuutuksen ilman ”Jumalan lain” noudattamista.
– Perustuslain mukaan jokaisella on oikeus harjoittaa uskontoa. Ministerin tehtävä on kuitenkin maallinen virkatehtävä eikä uskonnon harjoittamista. Lakiteksti on sanamuotonsa vuoksi epäselvä. Kenen Jumalan lakia tulee noudattaa ja kumpi on etusijalla – maallinen laki vai Jumalan laki? kaksikko kysyy.
Länsimaiset arvot hyvä pohja
Hallituksen esityksessä korostetaan evankelis-luterilaisen ja ortodoksisen kirkon asemaa valan antamisessa.
– Länsimaiset kristilliset arvot ovat sinänsä hyvä arvopohja ja ohjenuora hyvään elämään, mutta lakitekstissä piilee ongelmia. Esimerkkeinä ongelmista mainittu Jumalan lain ja maallisen lain etusijan epäselvyys sekä perustuslaissa taattu yhdenvertaisen kohtelun vaatimuksen tuomat haasteet pykälän tulkinnassa.
– Ajan myötä ehdotettu sanamuoto tulee johtamaan siihen, että ministerillä olisi oikeus yhdenvertaisen kohtelun perusteella vannoa valansa oman Jumalansa tai Jumalien nimiin. Se on omiaan sekoittamaan, minkä lain mukaan ministerin tulee toimia ja mikä uskontokunta tai Jumala häntä ohjaa, Meri ja Immonen toteavat.
Valoja ilman uskonnollisuutta
Meri ja Immonen huomauttavat, että viime vuosien kehitys muualla lainsäädännössä on ollut päinvastainen. Tuomarien ja todistajien vala on modernisoitu ja uskonnollisuus on poistettu siten, että nämä antavat vakuutuksen ilman uskonnollisuutta.
– Asetelma on outo. Miksi ministerin valaan halutaan tuoda ongelma etusijasta Suomen lakien ja Jumalan lain välillä.
Myös muut korkeat valtion edustajat, kuten presidentti ja puhemies antavat vakuutuksensa ilman uskonnottomuutta ja Jumalan lain korostamista.
Puhemiehen vakuutus kuuluu seuraavasti: ”Minä N.N. vakuutan, että minä puhemiehenä voimieni mukaan puolustan Suomen kansan ja eduskunnan oikeutta valtiosäännön mukaan.”
Presidentin vakuutus taas toteaa, että: ”.., jonka Suomen kansa on valinnut Suomen tasavallan presidentiksi, vakuutan täten, että minä presidentintoimessani tulen vilpittömästi ja uskollisesti noudattamaan ja voimassa pitämään tasavallan valtiosääntöä ja lakeja sekä kaikin voimin edistämään Suomen kansan menestystä.”
Virheet pitää korjata
Yle uutisoi kesäkuussa, että valtioneuvosto oli lainvalmistelussa huomannut valan sanamuodosta käydyn keskustelun ja ilmoitti, että lakiesityksessä ilmenneet virheet korjataan ennen kuin eduskunta käsittelee asiaa. Eduskuntaan tuodussa hallituksen esityksessä ei virheitä ole kuitenkaan poistettu.
Meri ja Immonen näkevät Jumalan lain nostamisen maallisen lain rinnalle ongelmana, eivätkä ole valmiita avaamaan Pandoran lipasta tuleville tulkintaepäselvyyksille siitä, että minkä jumalan lakia noudatettaisiin ministerin toimessa.
– Lain sanamuotoa on muutettava. Joko niin, että ministeri antaa vain uskonnottoman vakuutuksen tai niin, että Jumalan lain noudattaminen poistetaan valan kaavasta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat

Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää