

Wikipedia
Viikon 26/2023 luetuin
Kesäkuu 2023 luetuin
Pesukarhu on edelleen pesukarhu – Suomi-media lietsoi itsensä kiihkoon ja alkoi tietoisesti levittää tarinaa, joka ei ole totta
KOMMENTTI | Pesukarhu muuttui yhdessä päivässä söpöstä nisäkkäästä pahuuden symboliksi. Vai muuttuiko?
Kaikkea sitä näkee. Porin Suomi-Areenalla kännissä hortoileva toimittaja höpisee pesukarhuista ja pitää niitä varmana merkkinä ääriajattelusta. Hänen puheensa on kiihtynyttä.
Mitä ihmettä?
Ennen tätä päivää ei kukaan Suomessa ole osannut yhdistää kivaa ja pörröistä pesukarhua ääriajatteluun. Nyt yhteiskunnan Poriin kokoontunut kerma vauhkoilee hysterian vallassa.
Mutta koska elinkeinoministeri Vilhelm Junnilaa on nyt vain pakko lyödä lisää, tämä sympaattinen nisäkäs muuttuu joukkotuhon symboliksi. Tarinassa on vain yksi ongelma: se ei ole totta.
Pesukarhu on edelleen pesukarhu.
Occamin partaveitsi on tieteellisen ajattelun työkalu, jonka mukaan yksinkertaisin selitys on yleensä totta. Sovelletaan sitä kysymällä, kumpi selitys on todennäköisemmin totta?
a) Vilhem Junnilan puoliso valitsi luottamusäänestystä stressaavalle kumppanilleen kravatin, jossa on sympaattinen nisäkäs vai
b) Perusteellisen anteeksipyynnön julkaissut, luottamusäänestykseen valmistautuva Vilhelm Junnila päättää tuntemattomasta syystä valita itselleen kravatin, jossa on pesukarhu, joka on englanniksi ”Racoon”, jota kukaan Suomessa ei ennen tätä päivää ole yhdistänyt mihinkään negatiiviseen. Tämän hän tekee signaloidakseen uhmakkuuttaan.
Ei ole sinänsä yllätys, että vasemmiston piiristä valitaan pidempi selitys. Mutta vähän turhan moni suomalainen toimittaja valitsee selityksen, jossa ei ole minkäänlaista todellisuuspohjaa.
Ikävintä on, että he jollain tasolla tietävät itsekin, ettei heidän pesukarhuteoriansa ole totta. Mutta he toistelevat sitä silti. He osallistuvat kollektiiviseen valheeseen.
Oli yhteiskunnan tilanne mikä hyvänsä, on syytä varoa kiihkoilua. Kiihkon vallassa tehdyt ratkaisut ovat käytännössä aina vääriä.
Pesukarhutarina ei ole häpeäksi Vilhelm Junnilalle. Mutta se on erittäin häpeällinen niille toimittajille, jotka päättivät ”hyvän tarkoituksen” vuoksi valehdella tietoisesti.
MATIAS TURKKILA
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila jatkaa Naantalin valtuuston puheenjohtajana, epäluottamusta esittäneen kokoomusryhmän performanssi oudoksuttaa
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













