

Wikipedia
Viikon 26/2023 luetuin
Kesäkuu 2023 luetuin
Pesukarhu on edelleen pesukarhu – Suomi-media lietsoi itsensä kiihkoon ja alkoi tietoisesti levittää tarinaa, joka ei ole totta
KOMMENTTI | Pesukarhu muuttui yhdessä päivässä söpöstä nisäkkäästä pahuuden symboliksi. Vai muuttuiko?
Kaikkea sitä näkee. Porin Suomi-Areenalla kännissä hortoileva toimittaja höpisee pesukarhuista ja pitää niitä varmana merkkinä ääriajattelusta. Hänen puheensa on kiihtynyttä.
Mitä ihmettä?
Ennen tätä päivää ei kukaan Suomessa ole osannut yhdistää kivaa ja pörröistä pesukarhua ääriajatteluun. Nyt yhteiskunnan Poriin kokoontunut kerma vauhkoilee hysterian vallassa.
Mutta koska elinkeinoministeri Vilhelm Junnilaa on nyt vain pakko lyödä lisää, tämä sympaattinen nisäkäs muuttuu joukkotuhon symboliksi. Tarinassa on vain yksi ongelma: se ei ole totta.
Pesukarhu on edelleen pesukarhu.
Occamin partaveitsi on tieteellisen ajattelun työkalu, jonka mukaan yksinkertaisin selitys on yleensä totta. Sovelletaan sitä kysymällä, kumpi selitys on todennäköisemmin totta?
a) Vilhem Junnilan puoliso valitsi luottamusäänestystä stressaavalle kumppanilleen kravatin, jossa on sympaattinen nisäkäs vai
b) Perusteellisen anteeksipyynnön julkaissut, luottamusäänestykseen valmistautuva Vilhelm Junnila päättää tuntemattomasta syystä valita itselleen kravatin, jossa on pesukarhu, joka on englanniksi ”Racoon”, jota kukaan Suomessa ei ennen tätä päivää ole yhdistänyt mihinkään negatiiviseen. Tämän hän tekee signaloidakseen uhmakkuuttaan.
Ei ole sinänsä yllätys, että vasemmiston piiristä valitaan pidempi selitys. Mutta vähän turhan moni suomalainen toimittaja valitsee selityksen, jossa ei ole minkäänlaista todellisuuspohjaa.
Ikävintä on, että he jollain tasolla tietävät itsekin, ettei heidän pesukarhuteoriansa ole totta. Mutta he toistelevat sitä silti. He osallistuvat kollektiiviseen valheeseen.
Oli yhteiskunnan tilanne mikä hyvänsä, on syytä varoa kiihkoilua. Kiihkon vallassa tehdyt ratkaisut ovat käytännössä aina vääriä.
Pesukarhutarina ei ole häpeäksi Vilhelm Junnilalle. Mutta se on erittäin häpeällinen niille toimittajille, jotka päättivät ”hyvän tarkoituksen” vuoksi valehdella tietoisesti.
MATIAS TURKKILA
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila jatkaa Naantalin valtuuston puheenjohtajana, epäluottamusta esittäneen kokoomusryhmän performanssi oudoksuttaa
Viikon suosituimmat

Kreetalla kuohuu: Turistit lähtivät – laittomia maahantulijoita tilalle
Suomalaistenkin suosikkilomakohde Kreeta on helisemässä laittomien maahantulijoiden kanssa. Kun turistikausi päättyi, saarelle rantautui Afrikasta peräti 862 tulijaa yhden päivän aikana.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit
Yhdysvalloissa nähtiin siirtymä vasemmalle. Monet läpi päässeistä ehdokkaista edustavat demokraattipuolueen vasemmistolaisinta äärilaitaa. Äärivasemmiston ohella myös muslimiehdokkaat pärjäsivät hyvin. Alaskassa demokraattien Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit: sen, joka on istuva republikaanisenaattori ja sen toisen, jonka hänen kampanjatiiminsä väitetään asettaneen hämäysehdokkaaksi.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ruotsin hallituskriisissä täyskäännös – Åkesson: ”Olette omillanne”
Ruotsin kuukausia jatkunut hallituskriisi sai perjantaina yllättävän täyskäänteen. Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson ilmoitti puolueen luopuvan ministerivaatimuksistaan ja olevansa valmis hyväksymään Ulf Kristerssonin pääministeriksi ilman vastapalveluksia.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.

Tynkkynen pudotti uutispommin RKP:lle: Ruotsinkieliset nuoret tyrmäävät lisämaahanmuuton
Suomenruotsalaisten nuorten suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut kielteisemmäksi, ilmenee Ajatushautomo Magman tuoreesta nuorisobarometrista. Muutos näkyy tyttöjen ja poikien keskuudessa. Yli puolet nuorista arvioi, että maahanmuuton lisääntyminen johtaa yhä vaikeampiin konflikteihin yhteiskunnassa.

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa
Helsingin Kaivopuistossa tapahtui vakava väkivallanteko elokuussa 2025 koulujen alkamiseen liittyvän nuorten juhlinnan yhteydessä. Joukkopahoinpitelyn kohteeksi päätynyttä 15-vuotiasta epäilty puukotti vatsaan vielä sen jälkeen, kun vartija oli puuttunut tilanteeseen. Käräjäoikeus tuomitsi puukottajan toukokuussa 2026 myös törkeästä huumausainerikoksesta osana laajaa rikoskokonaisuutta, jolla oli poliisin mukaan yhteyksiä kansainväliseen Foxtrot-rikollisverkostoon.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Kappalainen kritisoi kirkon toimintaa: ”Kirkon pitäisi olla poliittisesti neutraali”
Antti Kruus on tullut tunnetuksi värikkäistä mielipiteistään. Hän sanoo, että kirkon kannat muistuttavat liikaa vasemmistolaista ajattelua, vaikka suuri osa seurakuntalaisista edustaa oikeistoa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











