

OP:n ennuste 20.8.2024. Oikealla kuvituskuvana rakennustyömaa Kampissa Helsingissä 9. elokuuta 2024.
Poistuuko huonojen aikojen kortti vihdoin pelilaudalta? OP-ryhmä ennustaa Suomen talouden kasvavan ensi vuonna kahden prosenttiyksikön vauhtia
Talousasiantuntija Juhani Huopainen arvioi talouden näkymiä OP:n tuoreen ennusteen pohjalta.
KOMMENTTI | OP-ryhmän tuore suhdannekatsaus ennustaa talouden pohjakosketuksen olevan ohitettu ja talouskasvun yltävän ensi vuonna kahteen prosenttiyksikköön. Lukema on selvästi muita keskeisiä ennustajia korkeampi. Esimerkiksi valtiovarainministeriön kesäennuste ennakoi ensi vuoden kasvuvauhdiksi 1,6 prosenttiyksikköä.
OP:n ennuste kertoo yksityisen kulutuksen kasvavan, korkotason laskevan, viennin elpyvän, kotitalouksien käytettävissä olevien reaalitulojen eli ostovoiman kasvavan, työllisyyden paranevan ja julkisen talouden alijäämän supistuvan. Myös rakennusteollisuus ja sen jäissä olevat investoinnit ovat jo piristymässä.
Kasvu kuitenkin hidastuisi vuonna 2026 1,3 prosenttiyksikön tasolle, mikä on hieman muiden ennustelaitoksien odotuksia hitaampaa. OP siis ennakoi talouskasvun käänteen toteutuvan etupainoitteisesti.
Kommentti: Perussuomalaisten puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Riikka Purra valoi maanantain A-studiossa uskoa kansalaisiin lupaamalla, että talouden käänne parempaan on vielä tulossa. Tällä kertaa lupaus lunastettiin jo seuraavana aamuna hyvän talousennusteen muodossa. On syytä toivoa, että ennuste toteutuu.
Kurjuudessa piehtaroivan opposition ja median olisi hyvä hahmottaa, että käytännössä kaikki tahot pitävät kuluvan vuoden talousvaikeuksia tilapäisenä sopeutumisena korkeisiin korkoihin ja Venäjä-shokkiin. Kun korkotaso madaltuu ja suhdanne maailmalla paranee, myös taloutemme odotetaan elpyvän.
Samaan aikaan julkisen talouden näkymät pysyvät vaikeina. Pitkän aikavälin talouskasvu pysyy matalana ja nollakorkoihin ei ole paluuta. Hallitusohjelman tavoite taittaa valtion velkasuhteen kasvu ei mahdollista julkisen sektorin kulutusjuhlia näköpiirissä olevassa tulevaisuudessa. Pikemminkin on äärimmäisen tärkeää jatkaa tarkan euron budjettipolitiikkaa samalla pyrkien ruokkimaan talouskasvua.
Oppositio on huudellut rakennusalallle elvytyspakettia, mutta valtio ei mitenkään pysty kompensoimaan maallemme liian korkeaa korkotasoa yrityksille ja kotitalouksille. Lisäksi sen ajoitus olisi ollut mahdollisimman huono ja elvyttävä vaikutus suurin silloin, kun elpyminen olisi ollut jo muutenkin käynnissä.
Sekä yritykset että kotitaloudet tervehtivät varmasti ilolla talouden käännettä parempaan. Vaikka säästötoimet ovat osuneet moneen kotitalouteen kipeästi, suurimmalla osalla kotitalouksia käytettävissä olevat tulot ja ostovoima ovat nousseet ja nousevat vielä lisää. On sinällään saavutus, että Suomen mittapuulla historiallisessa sopeutusurakassa kotitaloudet ovat päässeet näinkin vähällä. Tie parempaan on pitkä ja kivinen, mutta perille ei pääse kuin tarttumalla toimeen. Vetkuttelu ja toiveajattelu olisi johtanut paljon rajumpiin sopeutustoimiin myöhemmin. Parempi näin.
Siten opposition peräänkuuluttamille uusille kasvutoimille ei ole oikein tilaa.
JUHANI HUOPAINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.