

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Poliisi murskasi pedofiiliringin – kuudessa maassa 400 000 jäsentä
Poliisi on onnistunut eurooppalaisella yhteistyöllä murskaamaan harvinaisen laajan pedofiiliringin, joka on levittänyt lapsipornoa internetissä. Pedofiiliringissä on ollut 400 000 jäsentä ja se on toiminut ainakin kuudessa eri maassa internetin pimeällä puolella (Darknet).
Saksan poliisi on pidättänyt kolme 40-64 vuotiasta Boystown-verkoston keskeistä henkilöä. Verkosto on toiminut vuodesta 2019 ja pidätykset tapahtuivat huhtikuun puolivälissä.
Hampurista kotoisin oleva pedofiiliringin aktiivisin mies on jakanut verkkoon yli 3 500 rikollista kuvaa sekä videomateriaalia.
”Yhteiskuntamme ei voi hyvin”
Pedofiilirinkiä on johdettu Saksasta mutta sillä on ollut jäseniä ainakin Hollannissa, Ruotsissa, Australiassa, Yhdysvalloissa ja Kanadassa. Poliisi on saanut tutkinnan aikana haltuunsa merkittävän määrän rikollista materiaalia.
Lisää pidätyksiä on poliisin mukaan odotettavissa ainakin Ruotsissa.
– Tämä on valtava ongelma ja 400 000 jäsenen verkosto kertoo siitä, että yhteiskuntamme ei voi hyvin, toteaa Europolin rikoskomisario Jan Olsson.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- 400 000 jäsentä verkon pimeä puoli Tor Boystown pedofiilirinki pedofiili lapsiporno Darknet Europol Australia Kanada Yhdysvallat Hollanti Ruotsi Saksa Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pedofiiliringin pääepäilty vapaana – Tavio: Oikeusjärjestelmän uskottavuus koetuksella

Purra: ”Useimmat normaalilla psyykellä varustetut ihmiset ymmärtävät, että 10-vuotias ei missään olosuhteissa voi olla aidosti suostuvainen harrastamaan seksiä aikuisen miehen kanssa”

Tavio: Törkeiden rikosten rangaistukset istuttava kokonaan vankilassa

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Seksuaalirikosten minimirangaistuksiin saatava tuntuva korotus

Purra ihmettelee lapsiin kohdistuneiden seksuaalirikosten lyhyitä tuomioita: ”Edes lapsen henki ja terveys, fyysinen koskemattomuus ja mielenterveys eivät ole tässä maassa paljonkaan arvoisia”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.