

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset kyselytunnilla: Seksuaalirikosten minimirangaistuksiin saatava tuntuva korotus
Perussuomalaiset vaativat tänään suullisella kyselytunnilla tuntuvia kiristyksiä seksuaalirikosten minimirangaistuksiin. Lisäksi perussuomalaiset esittivät, että törkeistä ja toistuneista seksuaalirikoksista syytetyt eivät odota oikeudenkäyntiä koskaan vapaana ja että törkeistä seksuaalirikoksista saadut ehdottomat tuomiot kärsitään vankeudessa täysimääräisesti.
Perussuomalaisten kansanedustaja Veijo Niemi viittasi kysymyksessään tuoreeseen julkisuudessa olleeseen oikeustapaukseen, jossa käsiteltiin laaja pedofiilirinkiä, joka on hyväksikäyttänyt lapsia törkeällä tavalla.
Tapauksessa kaksi pedofiilirinkiin kuulunutta miestä saivat Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudelta tuomiot muun muassa törkeistä lapsen seksuaalisista hyväksikäytöistä. Tuomio oli molemmille vuosi ja kahdeksan kuukautta ehdotonta vankeutta. Tuomiolla ole vielä lainvoimaa.
– Perussuomalaiset ajavat törkeimpien rikosten aivan liian kevyisiin rangaistuksiin koventamista. Kysymykseni kuuluukin, aikooko hallitus esittää seksuaalirikosten minimirangaistusten korottamista, kun nyt rikoslakia uudistetaan seksuaalirikosten osalta?
Korulauseista tekoihin
Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) vastasi, että seksuaalirikoslainsäädännön kokonaisuudistus on käynnissä. Henrikssonin mukaan juuri lapsiin kohdistuvien seksuaalirikosten rangaistuksia tulisi kiristää.
Niemi kuitenkin huomautti, että vastaavia korulauseita on kuultu Suomessa vuosikaudet, mutta tuomiot ovat pysyneet matalina.
– Me perussuomalaiset vaadimme, että yksi: seksuaalirikosten vähimmäisrangaistuksia kiristetään tuntuvasti ja kaksi: törkeistä ja toistuneista seksuaalirikoksista syytetyt eivät odota oikeudenkäyntiä vapaana ja kolme: että törkeistä seksuaalirikoksista saadut tuomiot istutaan täysimääräisesti.
Ääni kellossa muuttunut
Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Riikka Purra sanoi olevansa iloinen, jos rangaistusasteikolle ollaan jotain tekemässä. Hän kuitenkin muistutti, että hallituksen riveistä on myös sanottu, ettei rangaistusten pituudella ole juuri merkitystä.
– Kun puhuimme täällä suostumusperusteisesta raiskauslainsäädännöstä, niin täällä liberaalin rangaistuspolitiikan ja itseään feministeiksi itsensä määrittävien suunnalta kuultiin, ettei rangaistuksilla ole juurikaan väliä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- minimirangaistukset Anna-Maja Henriksson rikoslaki pedofiilit seksuaalirikokset Lasten hyväksikäyttö Riikka Purra Veijo Niemi perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Väkivaltaisten maahanmuuttajanuorten ongelma ei poistu tilastokikkailulla tai kieltämällä maahanmuutosta puhuminen

Vihreiden puoluejohto määräsi: Eduskuntavaaliehdokkailta suut tukkoon maahanmuuttajien tekemistä seksuaalirikoksista

Antikainen: Automaattinen karkotus pelotteeksi ulkomaalaisten tekemiin raiskauksiin

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

PS-Naiset tyrmää esityksen lasten seksuaalisen hyväksikäytön rangaistusten lieventämisestä: Esitys on käsittämätön!

Leena Meri ryhmyrikokouksen annista: Seksuaalirikosten torjunnassa mentiin oikeaan suuntaan, mutta ei oleellista uutta – ”tulijat pitäisi käännyttää jo rajalla”

Tavio: Törkeiden rikosten vankilassaoloaikaa pidennettävä

Ronkainen lapsiin kohdistuvista rikoksista: Miten törkeä teon pitää olla, että Suomessa tänä päivänä oikeasti joutuisi vankilaan?

Juvonen: Tuomioiden koventamista vaativat laki- ja kansalaisaloitteet odottavat
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Vantaan vetovoima koetuksella: Asukkaat vaihtuvat, asuntojen arvo sulaa
Kotimaan muuttotappio, voimakkaasti muuttunut väestörakenne ja laskevat asuntojen hinnat herättävät kysymyksen siitä, millaiseksi kaupungiksi Vantaa on kehittymässä – ja kenelle se on tulevaisuudessa houkutteleva.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












