

Britannian sisäministeri Sajid Javid twiittasi BBC:n uutisen, jossa kerrottiin yorkshirelaisen grooming-jengin pidätyksestä. / Twitter
Brittien sisäministeri: lapsia hyväksikäyttäneiden jengiläisten etninen tausta pitää tuoda esille
Suomessa ollaan viime viikkoina käyty ankaraa keskustelua siitä, tulisiko rikoksentekijän etninen tausta kertoa. Asia nousi jälleen kerran pinnalle Oulun epäiltyjen lasten seksuaalisten hyväksikäyttöjen myötä. Pääministeri Juha Sipilä halusi erikseen korostaa uudenvuoden tervehdyksessään, että ”epäiltyihin rikoksiin ovat tässäkin tapauksessa syyllistyneet yksilöt, eivät väestöryhmät”. Briteissä toimitaan toisin.
Britannian sisäministerillä on oman maansa hyväksikäyttötapauksiin liittyen selvät sävelet: hänen mielestään grooming-jengien etninen tausta pitää tuoda esille.
Lokakuussa Britannian sisäministeri Sajid Javid herätti kohua twiittaamalla, että ”sairaat aasialaiset pedofiilit” on vihdoin saatu oikeuden eteen. Sisäministeriksi puoli vuotta sitten noussut Javid pahoitteli sitä, että uhrien kärsimyksistä on vaiettu liian pitkään ja vakuutti, että hänen vahtivuorollaan sellaista ei tulisi tapahtumaan.
Brittiläisessä kielenkäytössä ”aasialainen” tarkoittaa pakistanilaista tai lähi-itäläistä. Sisäministeri Javid on itsekin Pakistanista tulleen maahanmuuttajaperheen poika.
BBC:n haastattelussa Javid kertoi käynnistäneensä tutkimuksen lasten seksuaalisiin hyväksikäyttörinkeihin liittyen. Hän haluaa, että viranomaiset ”eivät jätä kiveäkään kääntämättä” tutkiessaan tapausten syitä ja taustoja.
– On ilmiselvää, että suuri osa viimeaikaisiin lasten hyväksikäyttöjengeihin kuuluneista miehistä on pakistanilaistaustaisia, Javid toteaa.
– Niissä yhteisöissä, joista nämä miehet tulevat voi olla sellaisia kulttuurisia piirteitä, jotka johtavat tällaiseen käyttäytymiseen, sisäministeri jatkaa.
Mikäli tällaisia kulttuuriin tai etniseen taustaan liittyviä ominaispiirteitä tulee esille, sisäministeri Javid ei missään tapauksessa halua peitellä niitä, koska niiden huomiotta jättäminen antaisi hänen mukaansa vain ”lisää polttoainetta äärioikeistolle”.
– Mitään ei saa jättää huomiotta vain siksi, että asia on arka.
BBC:n haastattelussa sisäministeriltä kysyttiin myös hänen kantaansa siihen, että osa hyväksikäyttöjengien jäsenistä tuomittiin menettämään Britannian kansalaisuutensa. Kyseiset Pakistanin kaksoiskansalaiset aiotaan karkottaa Pakistaniin. Toimittaja oli huolissaan siitä, että Pakistanissa ei pidetä rekisteriä seksuaalirikoksiin syyllistyneistä, joten nämä henkilöt voivat siellä syyllistyä uusiin hyväksikäyttöihin.
– Minä olen Britannian sisäministeri ja minun tehtäväni on suojella Britannian asukkaiden turvallisuutta, Javid vastasi.
Jouluna Arabianrannassa tapahtuneesta pikkupojan murhasta epäilty mies on syntynyt Pakistanissa, mutta ei ole poliisin mukaan vielä saanut Suomen kansalaisuutta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














