Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Poliisi saa tuhansia ilmoituksia lasten seksuaalirikoksista – kiristäminen verkossa yleistyy

15.10.2026 |10:00

Lasten ja nuorten seksuaalirikollisuus verkossa työllistää poliisia yhä enemmän. Rikosten selvittämistä vaikeuttavat tekijöiden anonymiteetti ja nuorten haluttomuus kertoa kokemuksistaan samalla, kun seksuaalinen kiristäminen on yleistynyt.

Poliisi saa tietoa lapsiin ja nuoriin kohdistuvasta verkkorikollisuudesta muun muassa viranomaisilta, järjestöiltä, palveluntarjoajilta ja nettivihjeistä. Poliisihallituksen poliisitarkastaja Saara Asmundelan mukaan poliisi ei käytännössä pysty valvomaan kahdenvälistä verkkoviestintää, mutta palveluntarjoajat voivat ilmoittaa havaitsemistaan epäillyistä rikoksista.

Valtaosa keskusrikospoliisin lapsiin kohdistuvia seksuaalirikoksia koskevista raporteista ja vihjeistä tulee Asmundelan mukaan yhdysvaltalaisilta palveluntarjoajilta NCMEC-järjestön kautta. Vuonna 2025 järjestö teki Suomelle lähes 15 000 ilmoitusta.

Seksuaalinen kiristäminen yleistyy

Keskusrikospoliisin viestintäasiantuntija Anne Nirosen välittämien tietojen perusteella sosiaalisessa mediassa esiintyy muun muassa väkivaltarikollisuutta, hyväksikäyttöä, kiristystä ja erilaisia väkivaltaverkostoja.

– Yksi ilmiöistä on grooming, jossa tekijät pyrkivät verkon välityksellä seksuaaliseen kanssakäymiseen nuoren kanssa. Osa tapauksista johtaa myös fyysiseen hyväksikäyttöön.

Nirosen mukaan nuoriin kohdistuva kiristäminen seksuaalisävytteisillä kuvilla eli sextortion on kasvussa.

– Tekijät voivat esiintyä samanikäisinä kuin uhrit ja houkutella nuoria jakamaan seksuaalissävytteistä materiaalia. Sen jälkeen nuorelta aletaan kiristää rahaa.

Asmundelan mielestä lapsiin kohdistuva taloudellisesti motivoitunut seksuaalinen kiristäminen kohdistuu lähes yksinomaan poikiin.

Tekijöiden taustat vaihtelevat

Nirosen mukaan hyväksikäyttörikosten tekijöiden profiili on laaja. Sextortion-ilmiöön liittyy myös kansainvälistä petosrikollisuutta.

– Verkkorikosten selvittämistä vaikeuttavat nimimerkit, anonymisointi ja rikollisten jälkien peittely. Tapausten selvittäminen voi edellyttää myös laite-etsintöjä ja kansainvälisiä oikeusapupyyntöjä, jotka saattavat pitkittää tutkinta-aikoja.

Asmundela nostaa esiin sen, etteivät lapset ja nuoret aina tunnista tapahtunutta rikokseksi tai uskalla kertoa siitä häpeän tai syyllisyyden vuoksi.

– Rikollinen toiminta voi olla heille niin tavanomaista, ettei se tunnu vakavalta tai ilmoittamisen arvoiselta.

Resursseja ja tiedonhankintaa vahvistetaan

Perussuomalaisten kansanedustajan Mira Niemisen mukaan hallitus vahvistaa poliisin resursseja ja nostaa poliisien määrää kohti 8 000 henkilötyövuotta.

– Kun lisäämme henkilöstöä, poliiseja ja asiantuntijoita, tarkoittaa se enemmän tutkijoita, kyberosaajia ja ennalta estävän työn tekijöitä sekä parempia mahdollisuuksia puuttua verkossa tapahtuviin rikoksiin nopeasti.

Niemisen mukaan lisäresurssit mahdollistavat poliisin vahvemman läsnäolon nuorten käyttämissä digitaalisissa ympäristöissä, sosiaalisessa mediassa ja pelialustoilla.

Hän nostaa esiin myös poliisin tiedonhankintakeinojen vahvistamisen ja viranomaisten välisten tiedonvaihdon esteiden purkamisen.

– Tämä auttaa poliisia tunnistamaan rikollista toimintaa aiempaa varhaisemmassa vaiheessa, hankkimaan tutkinnan kannalta olennaisia tietoja tehokkaammin sekä paljastamaan verkossa tapahtuvia rikoksia, kuten houkuttelua, hyväksikäyttöä, uhkailua ja järjestäytynyttä rikollista toimintaa.

Anne Nironen kertoo, että eduskuntakäsittelyssä on lakimuutosehdotuksia, joiden tavoitteena on parantaa verkossa ilmenevän rikollisuuden torjuntaa. Niihin kuuluvat avointen lähteiden keräimet ja uhkaperusteinen rikostiedustelu.

Nuorten on uskallettava kertoa

Niemisen mukaan rikosten ilmoittamisen kynnystä pitää madaltaa ja aiheesta puhua avoimemmin. Hän korostaa poliisin läsnäoloa sosiaalisessa mediassa, pelialustoilla ja kouluissa sekä koulun, vanhempien, nuorisotyön ja viranomaisten yhteistyötä.

– Nuorten pitää tietää, että apua saa nopeasti ja turvallisesti ja että ilmoituksen tekeminen kannattaa.

Nieminen pitää tärkeänä myös koulupoliisitoimintaa, ankkuritoimintaa, nopeaa sosiaalityön tukea sekä koulu- ja katusovittelua. Hänen mukaansa nuorille ja heidän läheisilleen tarvitaan enemmän turvallisia aikuisia sekä tietoa palveluista ja tukimuodoista.

– Mitä varhaisemmassa vaiheessa rikokset tulevat viranomaisten tietoon, sitä paremmin voidaan suojella uhreja ja estää rikoskierteen jatkuminen.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Hallitus esittää raakaa väkivaltaa ja lasta seksuaalisesti esittävän kuvamateriaalin hallussapitoa rangaistavaksi – Meri: Väkivaltamateriaalin hallussapidon kriminalisointi kansainvälisestikin uutta

05.06.2025 |14:28

Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31
9.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi