

LEHTIKUVA
Postin säästöt eivät saa johtaa paikallislehtien alasajoon – tässä maailmantilanteessa kukaan ei saa jäädä uutispimentoon
Postin suunnitelma jakelun hinnoittelun muutoksista uhkaa jättää osia haja-asutusalueista uutispimentoon ja ajaa paikallislehdet taloudellisesti ahtaalle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii pysyvää jakelutukea markkinavetoisen varhaisjakelun ulkopuolelle jääville alueille, jotta kukaan ei jäisi Suomessa uutispimentoon.
Posti suunnittelee jakelun tasahinnoittelusta luopumista ensi vuoden alussa ja siirtymistä asukastiheydestä riippuvaan kolmen eri kategorian hinnoittelumalliin. Muutos vaikuttaa etenkin paikallislehtiin, joiden jakelukustannukset uhkaavat nousta haja-asutusalueilla.
– Markkinavetoisen varhaisjakeluverkoston ulkopuolisilla alueilla sanomalehdet jaetaan päiväjakeluna osana Postin toteuttamaa yleispalvelua, mikä ei ole ollut taloudellisesti kannattavaa kirjepostin määrän laskiessa voimakkaasti vuodesta toiseen. Hinnoittelun muutos asettaa kuitenkin haja-asutusalueiden asukkaat eriarvoiseen asemaan, sillä jakelukustannusten nousu vaikuttaa väistämättä myös paikallislehtien tilaajahintoihin, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kertoo.
– Kaikille siirtyminen verkon uutispalveluiden käyttäjäksi ei syystä tai toisesta luonnistu, joten viisipäiväinen sanomalehtien jakelu on edelleen tärkeä uutiskanava monille suomalaisille. Maaseudulta on jo karsittu muut palvelut säästöihin ja keskittämiseen vedoten, mutta nyt uhataan hinnoitella ulos paikallislehdetkin.
Jakelun tasahinnoittelu on säilytettävä
Postilain muutos ja kolmiportaiseen hinnoittelumalliin siirtyminen huolestuttaa sekä paikallislehtiä että Itä-Suomen maakuntaliittoja. Pohjois-Karjalan, Pohjois-Savon, Etelä-Savon, Etelä-Karjalan sekä Kainuun maakuntaliitot vetoavat Postin yhteiskuntavastuuseen valtionyhtiönä harvaan asuttujen alueiden medioiden toimintaedellytyksien turvaamiseksi. Liitot julkaisivat aiheesta yhteisen kannanoton maanantaina.
– Etenkin yksin asuville vanhuksille kotiin kannettu sanomalehti voi olla jopa ainoa tapa saada tietoa kotimaakunnan asioista. Valtakunnanmedia keskittyy suurelta osin raportoimaan suurimpien kaupunkien tapahtumista sekä kansainvälisistä uutisista, ja Yleisradion paikallinen sisältö on pääosin saatavilla ainoastaan verkossa.
– Paikallislehdillä on tärkeä rooli oman lähialueen uutisista ja tapahtumista kertovana mediana, eikä niiden toimintaa tai jakelua saa rampauttaa kohtuuttomilla hinnankorotuksilla. Jakelun tasahinnoittelu on ehdottomasti säilytettävä, Antikainen vaatii.
Viisipäiväisen jakelun säilyttävä jatkossakin
Eduskunnassa käsiteltävänä oleva postilain uudistus antaisi Postille mahdollisuuden rajata yleispalveluna toteutettavaa päiväjakelua kolmeen päivään myös markkinavetoisten varhaisjakelualueiden ulkopuolella. Muutosta kompensoitaisiin väliaikaisella jakelutuella, joka kattaisi jakelun kahtena päivänä viikossa.
– Markkinavetoisen varhaisjakelun ulkopuolelle jääville alueille on saatava pysyvä jakelutuki, jotta viisipäiväinen jakelu säilyy jatkossakin. Tässä maailmantilanteessa kukaan ei saa jäädä uutispimentoon. Viisipäiväinen jakelu on myös tärkeä paikallislehdille, sillä muun muassa kuntien tiedonannot ja kuulutukset julkaistaan niissä, paikallisia tapahtumia unohtamatta. Uutisten lisäksi paikallislehdet edistävät ja tukevat myös paikallista kulttuuria, josta valtakunnanmedia ei uutisoi, Antikainen muistuttaa.
Edustaja Antikainen on jättänyt kirjallisen kysymyksen haja-asutusalueiden jakelutuesta ja postilain uudistuksesta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- jakelutuki paikallislehdet jakelukustannukset varhaisjakelu haja-asutusalueet harvaanasutut maakunnat Itä-Suomi maakuntaliitto kirjallinen kysymys Postilain uudistus Posti Sanna Antikainen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Postin hallintoneuvoston perussuomalaiset jäsenet Rantanen ja Lehto: ”Työstä saatava palkka, jolla elää”

Paatero keräsi poliittisia irtopisteitä ja Rinne uhkui olevansa postilaisten puolella – PS: Nyt pakoillaan vastuuta ja kierrellään tosiasioita

Postin hallintoneuvoston Rantanen ja Lehto: ”Postin päätös johdon ökypalkkioista härski tässä taloustilanteessa”

Reijonen: Täyden palvelun posteista pulaa – kuntaliitoskunnat huomioitava
Viikon suosituimmat

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.

Johdateltu viestintä hämmentää – konsulttien käsikirjan opit ohjaavat keskustelua datakeskuksesta Mikkelissä
Datakeskuspelikirja todistaa, ettei konsulttien fiktio muutu mainostoimistossakaan faktaksi. Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy tilasi viestintäsuunnitelman ”Datakeskus- ja sähköintensiivisten investointien viestintä- ja toimintapelikirja”, ja yritys toteutti sen osana EU:n osarahoittamaa EAKR-hanketta, jonka tavoitteena on houkutella investointeja Etelä-Savoon. Pelikirjan ulkoasusta vastasi mainostoimisto Avidly, ja välittävänä viranomaisena toimi Etelä-Savon maakuntaliitto.

Ministeri Lulu Ranne: Ilmastolaki on susi ja niin on sen arviointikin
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lyttää tuoreen ilmastolain tavoitteiden arvioinnin keskeneräiseksi ja ideologiseksi. Ministerin mukaan raportissa ei ole uusinta tutkimustietoa, eikä siinä mainita edes NASA:n satelliittihavaintoa Suomen 50 miljoonan tonnin hiilinielusta. Ranne varoittaa, että vuoden 2035 hiilineutraaliustavoite vaatisi ”poskettomia toimia”, jotka kurjistaisivat suomalaisia yrittäjiä ja työntekijöitä etenkin metsä- ja maataloudessa.















