

Presidenttiehdokas Laura Huhtasaari Turussa: Ei kaksoiskansalaisia ministereiksi
Perussuomalaisten presidenttiehdokas Laura Huhtasaari esitteli vaaliteemojaan Turun yliopiston eduskuntatutkimuksen keskuksen presidenttisarjassa täydelle luentosalille.
Suomi takaisin -teemansa Huhtasaari kertoi kuvaavan globalismin ja kansallisvaltioiden eroa. Huhtasaari sitoi kansallisen edun teemaansa mm. sanavapauden, rahapolitiikan ja arvokysymykset.
Presidentin syntyperävaatimuksesta Huhtasaari pitäisi kiinni ja tiukentaisi ministerien kansalaisuusvaatimusta niin, ettei ministeri voisi olla kaksoiskansalainen.
– Nykysäädöksillä meillä voisi teoriassa olla puolustusministeri, joka on Venäjän kansalainen, Huhtasaari avasi ajatustaan.
Presidentti vastaa kansalle
Huhtasaaren mukaan presidentille pitäisi palauttaa oikeus hajottaa eduskunta, jos esimerkiksi kansallinen päätöksenteko olisi kokonaan halvaantunut. Hänen mukaansa asiassa on myös periaatteellinen puolensa, koska presidentti vastaa vaalitavan ansiosta suoraan kansalle.
– Presidentin vetoa en kuitenkaan palauttaisi, hän täsmensi.
Nato-jäsenyyttä Huhtasaari ei kannata. Jos jäsenyyttä kuitenkin päätetään hakea, hänen mukaansa sen on tapahduttava kansanäänestyksen kautta.
Itsemääräämisoikeutta tyrkytetään pois
Huhtasaari palasi puheenvuorossaan toistuvasti globalismin ja kansallisvaltioiden vastakkainasetteluun. Hän sanoi lähtevänsä siitä, että vastoin vallalla olevaa trendiä Suomen pitää pyrkiä pitämään mahdollisimman paljon päätösvaltaa omissa kansallisissa käsissään eikä luovuttaa sitä ulkopuolisille.
Huhtasaaren mukaan itsemääräämisoikeutta on korostettu kansallisfilosofi Snellmanista lähtien, mutta nyt siitä ollaan luopumassa.
– En voi ymmärtää tätä, hän naurahtaa.
suomen uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidenttiehdokas Laura Huhtasaari: Maamiinat takaisin turvaamaan rajojamme

Huhtasaari kiitti isänmaallisia nuoria ja muistutti: Tämä maa on oman kansan turvapaikka ja edunvalvoja

Huhtasaari: Hallituksen sinisilmäisyys maksatetaan suomalaisilla duunareilla
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.

Maahanmuuttajataustaiset jalkapallofanit pistivät hulinaksi Alankomaissa – ”Täysin apinamaista mekkalointia”
Alankomaiden suurten kaupunkien kadut täyttyivät hulinasta, kun Marokko voitti Alankomaat jalkapallon maailmanmestaruuskisoissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












