

Kansanedustaja Mari Rantanen (ps.). Kuva Matti Matikainen
PS-kansanedustaja kommentoi tuoreita rikostilastoja: “Seksuaalirikosten määrä on jälleen ilmoitusten määrän nousua, ei rikosten määrän nousua”
Tilastokeskus julkisti ennakkotietoja vuoden 2019 rikollisuudesta. Raiskauksia ilmoitettiin 4,5 prosenttia enemmän kuin edellisvuonna 2018. Myös tietoon tulleiden omaisuusrikosten määrä on kasvussa. Perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantanen kommentoi tuoreita rikostilastoja hämmästellen, kuinka seksuaalirikosten kasvu olisi jälleen ilmoitusten määrän, ei rikosten määrän nousua.
– Tätä samaa jargonia on jauhanut Ruotsi siitä lähtien kun väestön demografia on muuttunut voimakkaasti, hän kirjoittaa Facebook-päivityksessään 17.1.2020, Rantanen kirjoittaa.
Rantasen päivityksessä on mukana kuvat tilastosta, jossa hän perustelee ilmoitusmäärällä selitettyjä raiskauksia.
– Kun katsot alla olevia kuvia, huomaat että kaksinkertainen vieraskielisten määrä on lähes kaksinkertainen seksuaalirikosten määrä. Virallisestihan näillä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa, tämähän on tällaista foliohattuilua. Mahtaa kymmenen vuoden päästä olla alhainen ilmoituskynnys kun se joka vuosi madaltuu eikä muusta ole kysymys.

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan poliisin, tullin ja rajavartiolaitoksen tietoon tuli vuoden 2019 aikana kaikkiaan 447 400 rikoslakirikosta, mikä on 3 900 tapausta eli prosentin enemmän kuin vuonna 2018. Omaisuusrikoksia tuli tietoon 213 200, mikä on 3 prosenttia edellisvuotta enemmän. Raiskauksia ilmoitettiin 4,5 prosenttia enemmän kuin edellisvuonna.
Lapsen seksuaaliset hyväksikäytöt ja raiskaukset erottuvat
Pahoinpitelyrikoksia kirjattiin vuoden 2019 aikana 33 500, mikä on 0,4 prosenttia vähemmän kuin vuonna 2018.
Raiskauksia ilmoitettiin 1 455 eli 62 tapausta (4,5 prosenttia) enemmän kuin vuoden 2018 aikana. Lapsen seksuaalisia hyväksikäyttöjä tuli tietoon 1 796, mikä on 30,8 prosenttia enemmän kuin edellisvuonna.
Laki törkeästä lapsenraiskauksesta tuli voimaan 15.4.2019. Törkeästä lapsenraiskauksesta on tehty 35 ilmoitusta. Tilastossa törkeät lapsenraiskaukset on esitetty yhdessä lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä koskevien lukujen kanssa. Lisäksi ilmoitettiin 1 105 muuta seksuaalirikosta. Näistä 519 oli seksuaalista ahdistelua, mikä on 7 tapausta (1,4 prosenttia) enemmän kuin vuonna 2018.
Lapsen seksuaalisia hyväksikäyttöjä on ilmoitettu 2010-luvulla eniten vuoden 2013 toisella neljänneksellä. Tuolloin ilmoitettiin 612 lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä. Tilastokeskuksen mukaan viranomaisten tietoon tulleiden raiskausten ja lapsen seksuaalisten hyväksikäyttöjen määrät vaihtelevat vuosittain paljonkin, ja yksittäiset rikosilmoitukset voivat sisältää usean osateon käsittäviä tapahtumasarjoja.
Omaisuusrikokset
Omaisuusrikoksia tuli vuoden 2019 aikana tietoon yhteensä 213 200, mikä on 6 300 tapausta (3 prosenttia) enemmän kuin edellisvuonna.
Petoksia (tuli ilmi 28 000, mikä on runsaat 14 prosenttia enemmän kuin edellisvuonna.
Ryöstöjä ilmoitettiin 1 800, mikä on hieman yli 7 prosenttia enemmän kuin vuoden 2018 aikana. Ryöstöistä törkeitä oli 354.
Varkausrikoksia (varkaus, törkeä varkaus, näpistys) tuli tietoon vuoden 2019 aikana 125 700, mikä on 2 900 tapausta (runsaat 2 prosenttia) enemmän kuin vuonna 2018. Törkeitä varkauksia kirjattiin puolestaan 2 800, mikä on vajaat 7 prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna.
Lähteet:
Tilastokeskus (1), Tilastokeskus (2)
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen: Mitä hallitus aikoo tehdä turvapaikanhakijoiden muodostamalle uhalle?
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.

Sisäministeri Rantanen raiskausrikoksista: ”Nämä ovat kuvottavia uutisia, niistä tulee ihan fyysisesti paha olo”
Maahanmuuttopolitiikassa on tehty kuluvalla hallituskaudella historiallinen suunnanmuutos. Maasta poistamiset ovat kasvaneet yli 30 prosenttia, ja lisätalousarviossa palautuksiin jouduttiin varaamaan lisää rahaa. Sisäministeri Mari Rantasen mukaan työ on kuitenkin vasta alussa: laivan nokka on vähän kääntynyt ja nyt pitäisi painaa seuraavalla hallituskaudella kaasua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









