

LEHTIKUVA
PS vaatii hallitukselta toimia sisäilmaongelmien kitkemiseksi – lähes miljoona suomalaista altistuu joka päivä
Perussuomalaiset pitävät kansallisia hometalkoita erityisen tärkeänä asiana. Puolueen lähtökohtana on, ettei kenenkään tule joutua asumaan, työskentelemään tai oleskelemaan kosteus- ja homevaurioisissa rakennuksissa.
Eduskunnassa käsiteltiin tiistaina lähetekeskustelussa pääministeri Juha Sipilän (kesk.) ilmoitusta Terveiden tilojen vuosikymmen -toimenpideohjelmasta. Ohjelmalla tähdätään erilaisten sisäilmaongelmien ratkaisuun vuosina 2018–2028, jona aikana tavoitteena on vähentää sisäilmaongelmista kärsivien ihmisten määrää ja parantaa rakennuskannan kuntoa.
Kansanterveydellinen ongelma
Lähes miljoona suomalaista altistuu päivittäin erilaisille kosteus- ja sisäilmaongelmille joko kotona, julkisissa rakennuksissa tai työpaikoilla. Sisäilmaongelmat ovat kansanterveydellinen ongelma, joka on koskettanut lähes jokaista kuntaa ja kaupunkia Suomessa.
Kunnista yli puolet ilmoittaa ongelmien olevan edelleen ratkaisematta. Syitä ongelmiin on monia: suurimpana kosteus- ja homevauriot, lämpötila- ja veto-ongelmat sekä ilmanvaihto-ongelmat. Erityisen paljon ongelmia on julkisissa rakennuksissa, kuten sosiaali- ja terveysalan työpaikoilla.
Korjausrakentamiseen panostettava
Perussuomalaiset pitävät kansallisia hometalkoita erityisen tärkeänä asiana. Puolueen lähtökohtana on, ettei kenenkään tule joutua asumaan, työskentelemään tai oleskelemaan kosteus- ja homevaurioisissa rakennuksissa.
Ratkaisuksi perussuomalaiset ovat ehdottaneet panostuksia korjausrakentamiseen sekä ennaltaehkäisevää sisäilmaongelmien torjuntaohjelmaa, jolla puututtaisiin erityisesti uudisrakentamisen haasteisiin.
Tasapuolisempaa kohtelua
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja eduskunnan sisäilmatyöryhmän jäsen Leena Meri korosti toimenpideohjelmasta käydyssä lähetekeskustelussa sisäilmasta sairastuneiden ihmisten hoitoa, johon ei olla panostettu tarpeeksi.
Meri vaati puheessaan Suomeen korkeatasoista osaamista ja laajapohjaista tutkimusta sisäilmasairauksiin liittyen, jotta sairastuneet saisivat ajantasaista tietoa ja neuvontaa sekä hoitoa.
– On käsittämätöntä, etteivät sisäilmasta sairastuneet välttämättä saa tasapuolista kohtelua ja hoitomuodotkin vaihtelevat suuresti, Meri sanoo.
Sairastuneen saatava hoitoa
Perussuomalaiset ovat ehdottaneet tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan sisäilmasta sairastuneille sisäilmapoliklinikan perustamista jokaiseen maakuntaan, jolloin sairastuneille voitaisiin tarjota osaavaa hoitoa ja kuntoutusta. Lisäksi määrärahoja kohdistettaisiin alan tutkimukseen ja diagnostiikkaan, jotta alan asiantuntijuus lisääntyisi.
– Lähtökohtana tulee olla, että sairastuneen ihmisen on päästävä puhtaisiin tiloihin ja saatava asianmukaista hoitoa mahdollisimman pian, jotta työkyky ei romahtaisi täysin. Tämä vaatii lisää voimavaroja, Meri jatkaa.
Toimia vaadittiin jo 2013
Eduskunnan tarkastusvaliokunta laati mietinnön rakennusten home- ja kosteusongelmista vuonna 2013, jonka myötä eduskunta edellytti, että hallitus ryhtyy toimiin sisäilmaongelmien vähentämiseksi. Mietintöä valmistelemassa tarkastusvaliokunnassa olivat tuolloin mukana myös perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen sekä puolueen nykyinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner.
Mietinnössä vaadittiin muun muassa selkeitä toimenpiteitä sisäilmasairauksien tutkimuksen ja hoidon edistämiseksi sekä selvitystä siitä, miten korjaus- ja uudisrakentamisessa otetaan huomioon sisäilmaongelmien ennaltaehkäisy.
Tarkastusvaliokunnan viime lokakuussa valmistuneesta mietinnöstä ”hallituksen vuosikertomuksesta 2016” käy kuitenkin ilmi, ettei viime vuosina tehdyillä toimilla ole riittävästi pystytty vähentämään kosteus- ja homevaurioista aiheutuvia terveyshaittoja ja kansataloudellisia menetyksiä tai torjumaan uusien kosteusvaurioiden syntymistä.
Puutteita rakentamisen laadussa
Valiokunta näkee edelleen puutteita esimerkiksi rakentamisen laadussa ja kiinteistöjen hoidossa sekä oikea-aikaisissa korjaustoimenpiteissä.
– Hallitukset eivät ole toimillaan pystyneet ennaltaehkäisemään uusien kosteusvaurioiden syntyä, ja sisäilmasta sairastuvien määrä kasvaa yhä edelleen. Myöskään tutkimukseen ei ole tullut parannuksia eikä näin ollen sairastuneet välttämättä saa oikeanlaista hoitoa, tarkastusvaliokunnan jäsen Immonen toteaa mietintöön viitaten.
Kansanedustajat Immonen ja Rami Lehto jättivät äskettäin korjausrakentamiseen ja sisäilmaongelmiin liittyen ympäristövaliokunnassa eriävän mielipiteen valiokunnan lausuntoon ”hallituksen esityksestä valtion talousarviosta vuodelle 2018”.
Satsaukset liian pieniä
Edustajat korostivat eriävässä mielipiteessään, ettei hallitus ole ottanut toimissaan riittävän hyvin huomioon tarkastusvaliokunnan antamaa kritiikkiä home- ja kosteusongelmien vähentämisestä.
– Perussuomalaisten mielestä hallituksen satsaukset sisäilmaongelmien ehkäisyyn ja korjausrakentamiseen ovat aivan liian pienet. Mielestämme Suomen rakennuskannasta huolehtiminen tulisi nostaa poliittisen agendan kärkipäähän, sillä rakennuksissa lepää isot rahat ja ne ovat osa kansallisvarallisuuttamme, Lehto toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Olli Immonen: Perussuomalaiset toivovat jatkoa hometalkoille

Hakkarainen: Siniset lunastavat ministeripestejään miljardilisätuella tuulivoimalle

Kahdeksan miljoonan remontti ei auttanut – lapset eivät enää pääse kouluun Akaassa
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.
















