Artikkeli kuva

Brittiläisen mediavaikuttajan, BBC:n pääjohtajan Tim Davien eroa vaaditaan uusien kohupaljastusten tultua julkisuuteen. / LEHTIKUVA

Purra BBC-kohusta: Harhaanjohtava uutisointi on politiikan journalismin peruskauraa myös Suomessa

11.11.2025 |11:08

Valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa BBC:n pomojen eroon johtaneesta harhaanjohtavasta uutisoinnista, joka valitettavasti näyttää olevan politiikan journalismin yleinen toimintatapa muuallakin. - Tänäkin syksynä Yleisradio on uutisoinut minun väittäneen asioita, joita en ole väittänyt, ja useiden korjausvaatimusten jälkeen kieltäytynyt korjaamasta, vedoten tulkintaan, Purra toteaa.

Mediamaailmaa juuri nyt ravisteleva BBC-kohu sai alkunsa julkisuuteen vuotaneista paljastuksista mediayhtiön vakavasta puolueellisuudesta, harhaanjohtavasta uutisoinnista ja yleisölle esitetyn aineiston manipuloinnista. Kohu on johtanut tällä hetkellä jo kahteen korkean tason BBC-johtajan eroamiseen.

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump uhkaa vaatia BBC:ltä jopa miljardin dollarin eli noin 870 miljoonan euron vahingonkorvauksia. Vaatimus liittyy BBC:n julkaisemaan Trump-aiheiseen dokumenttiin, jossa Trumpin puhetta oli manipuloitu liittämällä yhteen eri osia Trumpin lausumasta puheesta toimittajien haluaman vaikutelman luomiseksi.

Skandaalin laineet leiskuvat

BBC-kohun laineet lyövät ikävällä tavalla myös Suomeen – etenkin verorahoitteiseen valtamediaamme Yleisradioon.

– Ehkä hurjinta BBC:n pomojen eroon johtaneessa harhaanjohtavassa uutisoinnissa on se, että se tosiaan on aivan peruskauraa. Yksi BBC-pomoista, joka työnsä sai säilyttää, puolustaakin manipuloitua videota sanomalla, että kyseinen journalismi on ”normal practice”.

– Ja niin se on Suomessakin. Tänäkin syksynä Yleisradio on uutisoinut minun väittäneen asioita, joita en ole väittänyt, ja useiden korjausvaatimusten jälkeen kieltäytynyt korjaamasta, vedoten tulkintaan, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Yleisradio julkaisee tympeitä valejuttuja

Yleisradio on tänä syksynä julkaissut juttuja, joissa se muun muassa väitti Purran käyttäneen puheessaan kiistanalaista ”väestönvaihto” -sanaa, ja tästä Yle repi omituisia johtopäätöksiä. Purra oli kuitenkin käyttänyt tavanomaista ”väestön vaihtuminen” -termiä.

Oikaisupyynnöistä ja useista korjausvaatimuksista huolimatta Ylen alustoille on jäänyt elämään muun muassa väitteitä siitä, että PS:n eduskuntaryhmän kesäkokouksessa esitetyssä puheessa olisi viittauksia ”salaliittoteoriaan”.

Kummallisia päätelmiään Yle perustelee ”journalistisella tulkinnalla”.

Suomen media ei puutu oman alansa kepulikonsteihin

Iso-Britanniassa BBC:n uutisoinnin luotettavuuden romuttaneen paljastuksen takana on brittilehti The Telegraph.

The Telegraphin julkaisemassa asiakirjassa kerrotaan lukuisista tapauksista, joissa BBC:n lähetystoiminnan kerrotaan olleen puolueellista.

Suomessa kuitenkin piirit ovat pienemmät, joten meillä toiset mediatalot mieluummin tyytyvät viittaamaan kintaalla Ylen tai vastaavalla tavalla vääristelevien toisten kotimaisten medioiden kieroilulle.

– Tämä tosiaan on politiikan journalismin peruskauraa. Suomessa ei valitettavasti ole yhtään Telegraphin kaltaista mediaa, joka Yleä (tai tarpeen mukaan muita) ottaisi vastaavalla tavalla kepulikonsteista kiinni. Meidän Ylellä jaetaankin sen sijaan pomoille bonuksia, Purra kirjoittaa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Trumpin puheen väärentäminen ja Hamasin väitteiden toistaminen ajoivat BBC:n kriisiin – pääjohtaja Davie ja uutisjohtaja Turness erosivat

10.11.2025 |14:44
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
9.
Suomen uutiset logo

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan

10.11.2025 |18:05

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää