Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Purra Brysselissä: EU:n puolustuksen rahoitusväline menossa oikeaan suuntaan

13.05.2025 |18:09

Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra tapasi suomalaista mediaa Brysselissä EU:n talous- ja rahoitusasioiden neuvoston Ecofinin kokouksen jälkeen tiistaina. Suurin mediahuomio kohdistui eurooppalaista puolustusteollisuutta vahvistavan Euroopan turvallisuustoimivälineen (SAFE) perustamiseen. Komissio on ehdottanut uutta 150 miljardin euron rahoitusvälinettä puolustusinvestointien rahoittamiseen.

Komission ehdotuksen mukaan jäsenmaat voisivat hakea lainoja yhteensä 150 miljardin euron edestä, jotta ne pystyisivät kehittämään yhteisesti priorisoituja suorituskykyjä. Valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi voi tukea ehdotusta, joka on myös kokoluokaltaan oikeansuuntainen.

– Tässä EU ottaa lainaa markkinoilta lainattavaksi jäsenvaltioille. Vakuutena on omien varojen katon ja monivuotisen rahoituskehyksen katon välinen liikkumavara, ja se rajoittuu tähän, eli vastuut sinällään eivät lisäänny, Purra sanoo.

– Tällä instrumentilla pyritään saamaan aikaiseksi tehokkaita yhteishankintoja, ja samalla saamme vahvistettua eurooppalaista puolustusteollisuutta vaikeassa tilanteessa.

Ukraina mukaan yhteishankintoihin

Purran mukaan Ukrainalla on välineessä erityinen asema.

– Suomi pitää tärkeänä, että Ukraina voi osallistua näihin yhteishankintoihin. Olemme halunneet korostaa sitä, että etulinjan maat ovat tässä aivan erityisesti huomioituina.

Suomi panostaa maavoimiin

Paketissa on mukana maavoimiin satsaaminen, joka Purran mukaan on luonnollisesti etulinjassa erityisen oleellista.

– Tämä on myös Suomen kannalta erittäin kannatettavaa kategoriaksi, johon voidaan saada rahoitusta.

– Meidän omat puolustusvoimamme tarvitsevat tulevina vuosina merkittäviä lisäinvestointeja nimenomaan maavoimiin, ja tämän osalta tämä hallitus on jo tehnyt päätöksiä, jotka voi tiivistää erityisesti siihen, että me nostamme puolustusmäärärahojen tasoa kolmeen prosenttiin vuosikymmenen loppuun mennessä, kertoo Purra.

Purran mukaan SAFEn suhteen on vielä hieman neuvoteltavaa eurooppalaisella tasolla, esimerkiksi lopputuotteiden eurooppalaisten komponenttien tai eri eurooppalaisten alihankkijoiden prosenttiosuuksissa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Puolustusvoimien, Rajavartiolaitoksen, poliisin ja Tullin voimavaroja vahvistetaan – Mäenpää: Varautumisen merkitys on ymmärretty

13.05.2025 |11:24
Suomen uutiset logo

Euroopassa tehdään nyt isoja päätöksiä puolustusmenojen nostamisesta – Mäkelä: Suomen puolustusteollisuudelle on tärkeää olla mukana ja ottaa osansa markkinoista

07.05.2025 |11:31

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Juutalaisviha tulee nyt vasemmalta – äärivasemmiston antisemitismi on nelinkertaistunut

08.05.2025 |18:05

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää