Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Jari Ronkainen: Puolustusmenojen nostaminen on ratkaisevaa Suomen turvallisuuden kannalta

01.04.2025 |16:29

Suomen puolustusmenot tullaan nostamaan kolmeen prosenttiin bruttokansantuotteesta, ja puolustuskykyä vahvistetaan selkeästi Venäjän luoman turvallisuusuhan vuoksi. Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan pitkäaikainen jäsen Jari Ronkainen pitää päätöstä tärkeänä ja välttämättömänä toimena Suomen turvallisuuden takaamiseksi.

– On ensiarvoisen tärkeää, että Suomi varautuu nykyistä vahvemmin Venäjän uhkaan. Puolustusmäärärahojen kasvattaminen kolmeen prosenttiin bruttokansantuotteesta on oikea ratkaisu, jotta voimme ylläpitää riittävää puolustuskykyä nykyisessä turvallisuustilanteessa, toteaa Jari Ronkainen.

Jalkaväkimiinat kustannustehokas puolustusratkaisu

Osana puolustuksensa vahvistamista Suomi tulee myös irrottautumaan Ottawan sopimuksesta, joka kieltää muun muassa jalkaväkimiinojen käytön, varastoinnin ja tuotannon.

– Suomella on noin 1 340 kilometriä rajaa Venäjän kanssa. Pelkät henkilöstöresurssit eivät yksin riitä turvaamaan rajamme valvontaa kriisitilanteessa. Siksi onkin elintärkeää, että Puolustusvoimilla on kaikki tarvittavat välineet ja keinot käytettävissään tosipaikan tullen. Meidän ei missään nimessä tulisi antaa etumatkaa Venäjälle tilanteessa, jossa olisimme itse puolustautujan roolissa, Ronkainen korostaa.

– Jalkaväkimiinat ovat erittäin tehokas ase puolustautujan näkökulmasta. Miinoilla voidaan hidastaa vihollisen etenemistä, ohjata sitä ennalta määrättyihin puolustuslinjoihin ja näin parantaa puolustuskykyämme. Jalkaväkimiinat ovat ennen kaikkea kustannustehokas puolustusratkaisu, eikä miinojen luomaa pelotevaikutusta pystytä täysipainoisesti muilla konsteilla korvaamaan, painottaa Ronkainen.

Suomen Uutiset


Lue myös


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun

14.07.2025 |17:37
7.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
8.
Suomen uutiset logo

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti

11.07.2025 |12:49
10.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää