

Talouslehti Economist kirjoittaa Putinin vilja-aseesta.
Putinin vilja-ase laukeaa pian – nälkä saattaa ajaa miljoonia Euroopan rajoille
Venäjä estää Ukrainaa viemästä viljaa maailmalle sulkemalla maan satamat. Miljoonia ihmisiä uhkaa totaalinen ruokapula. Nälänhätä on oiva ase Venäjän presidentille, joka voi näin lähettää nälkäisten laumat aiheuttamaan sekasortoa Euroopassa.
Ukrainan varastoissa seisoo 22 miljoonaa tonnia viljaa odottamassa vientiä maailmalle. Vilja pitäisi kuljettaa Mustameren kautta tarvitsijoille Lähi-Itään, Afrikkaan ja Kaakkois-Aasiaan. Mutta Ukrainan meritiet sulkee Venäjän laivasto.
-Ennen sotaa Ukraina toimitti markkinoille 5 miljoonaa tonnia viljaa kuukaudessa. Huhtikuussa onnistuimme viemään 1,1 miljoonaa tonnia, sanoo Ukrainan maatalousministeri Mykola Solskiy Economistin haastattelussa.
Venäjä estää liikenteen Ukrainan satamiin
Tavallisesti viljasta laivataan 98 prosenttia rantakaupunki Odessan kautta. Venäjän Mustanmeren laivasto on saartanut Ukrainan satamat, eikä kauppa-aluksilla ole rantaan tulemista.
Venäjä sen sijaan on tiettävästi itse varastanut viljaa miehittämiensä alueiden siiloista ja laivannut sen Krimin kautta Välimerelle ja Syyriaan.
Lähes 50 maailman valtiota on riippuvaisia Ukrainan tai Venäjän viljasta. Puolet näistä tuo jopa yli 50 prosenttia tarvitsemastaan määrästä, kertoo YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestö FAO.
Vilja pitäisi siten saada pian liikkeelle sitä tarvitseville ja toisaalta siilot Ukrainassa pitäisi saada tyhjäksi mahdollista uutta satoa varten. Muuten ei ole paikkaa, mihin sato varastoidaan ja se voi pahimmassa tapauksessa tuhoutua.
Puute Ukrainan viljasta johtaa nälkäkatastrofiin
Jos Ukrainan viljaa ei saada maailmalle, seuraukset ovat katastrofaalisia. Nälkä tappaa ja saattaa johtaa kansannousuihin, kuten Arabikeväänä 2011. Nälkä saa ihmiset liikkeelle epätoivoisena etsimään pelastusta.
– Libanon on romahtamassa, väestöstä 80 prosenttia elää köyhyysrajan alapuolella ja kansalaisten tarvitsemasta viljasta 80 prosenttia on tuotu Ukrainasta. Sodan vammauttama Jemen tuo 30 prosenttia tarvitsemastaan viljasta ja maan 17 miljoonaa ihmistä ovat riippuvaisia ruoka-avusta, toteaa YK:n ruokaohjelman Reem Nada Dagens Nyheterissä.
– Maailmassa 276 miljoonaa ihmistä on tänään riippuvaisia elintarvikeavusta. Laskelmiemme mukaan apua tarvitsevien määrä nousee 323 miljoonaan ihmiseen vuonna 2022.
”Ennenäkemätön muuttoaalto”
Tiedusteluviranomaiset ovat varoittaneet Italian pääministeri Mario Draghia jo viikkojen ajan ”poikkeuksellisen suuren maahantulovirran” mahdollisuudesta, kertoo Uusi Suomi.
Italian parlamentin turvallisuuskomitean Copasirin mukaan pelkästään Italiaan tulisi kriisin ensimmäisessä vaiheessa 400 000 pakolaista maista, jotka ovat riippuvaisia ukrainalaisesta ja venäläisestä viljasta. Italian sisäministeriön mukaan näitä maita ovat muun muassa Egypti, Libya, Tunisia ja Bangladesh.
Nälkäisten ihmisten epätoivo antaa presidentti Vladimir Putinille oivan keinon pistää ase Euroopan ja demokratian ohimolle. Ehkä Ukrainan sotakin on pelkkä sivujuonne suuremmassa pelissä, jossa Eurooppaan isketään miljoonien nälkää pakenevien siirtolaisten voimin.
Tässä kuvassa huoli Suomen itärajan yli vyöryvistä ihmismassoista ja heidän majoittamisestaan vaikuttaa aivan realistiselta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ennennäkemätön muuttoaalto nälkä Reem Nada nälkäkatastrofi viljan vienti Arabikevät vilja vehnä Ukrainan sota Venäjän hyökkäys ruokapula nälänhätä Bangladesh Egypti Tunisia Vladimir Putin Libya Mario Draghi Turvapaikanhakijat pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Itänaapurilla on supervaltiomentaliteetti – ”Venäläiseen ajatteluun ei mahdu, että säännöt koskevat myös Venäjää”

Ukrainalle tulostetaan apua 3D-printtereillä kautta maailman

Moni maataloustuottaja tuottaa ruokaa ilman palkkaa

Keinolannoitteet happamoittavat Afrikan viljelysmaita mutta eivät kasvata pienviljelijöiden tuloja
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen 15-vuotiaan välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








