

LEHTIKUVA
Tarua vai totta: Venäjä ottaa tiskikoneista elektroniikkaa tankkien tarpeisiin
Länsimaiden pakotteet näkyvät yhä selvemmin Venäjän sotateollisuuden arjessa. Tämä koskee erityisesti nykyaikaisissa tappokoneissa tarvittavaa elektroniikkaa. Se saattaa kuitenkin olla vain osatotuus.
Yhdysvaltain viranomaisilla on ukrainalaisilta saatua tietoa siitä, että venäläisten tuhotuista tai hylkäämistä panssarivaunuista on löytynyt mikrosiruja, joita käytetään tiski- ja pesukoneissa, kerrottiin senaatin komitealle toukokuussa.
PC Magazine-julkaisussa aprikoitiinkin, että Venäjän propagandakoneistolla on selittämistä siinä, miksi sotilaalliseen erikoisoperaatioon tarvitaan kotitalouksien pesukoneita sekä jääkaappeja.
Defenceview-sivuston mukaan uutiset pesukoneiden komponenteista tankeissa tai droneissa ovat varmaan tottakin, mutta todellisuus venäläisten käyttämistä mikrosiruista on moniulotteisempi. Siitäkin huolimatta, että Yhdysvallat ja 36 muuta valtiota ovat kieltäneet sirujen viennin Venäjälle ja Valko-Venäjälle.
Kaiken kestävää bulkkia
Aseteollisuuden käyttämät sirut eroavat kahdella perustavaa laatua olevalla tavalla kulutuselektroniikassa käytettävistä komponenteista: Ne eivät ole suorituskyvyltään välttämättä samaa tasoa kuin siviilipuolen tuotteet mutta ne ovat erittäin luotettavia.
Läppärin tai puhelimen voi häiriön sattuessa käynnistää uudelleen, mutta taistelun tuoksinassa ongelmat laitteiden luotettavuudessa voivat koitua kohtalokkaiksi. Siksi sotatekniikassa käytettävät sirut voivat olla ”tyhmää bulkkia” – mutta vakaata sellaista.
Suomen seuraavassa F35-hävittäjässä käytettävät prosessorit ovat hitaampia kuin kuluttajan normipuhelimessa, mutta ne eivät periaatteessa koskaan temppuile. Lockheed Martin on kertonut, että F-35:n keskusyksikössä käytettävä mikroprosessori on Applen 32-bittinen PowerPC G4, jonka valmistus tiettävästi loppui vuonna 2005.
Totaalinen tuho syö siruja
Venäjän sodankäynnissään toteuttama totaalisen tuhon periaate syö lukemattoman määrän bulkkisiruja, joiden hankinnassa saattaa hyvinkin ilmetä ongelmia pakotteiden vallitessa. Siruja kuluttavat ennen muuta kohteeseen hakeutuvat täsmäaseet; ohjukset, raketit ja tykistön erikoisampumatarvikkeet.
Tällaiseen käyttöön tiski- ja pesukoneissa käytettävät sirut sopivat periaatteessa hyvin, johtuen niiden edullisuudesta. Siksi lienee normaalia, että tällaisia siruja löytyy kohteeseen sovitettuina venäläisten ohjusten lisäksi niin droneista kuin tankeistakin.
Washington Postissa todetaan, että Venäjällä on rajallinen kyky tuottaa omia siruja. Myös matemaattinen perusta sekä ohjelmointivalmiudet ovat korkeatasoisia. Tarvittaessa käyttökelpoisia siruja voinee hankkia myös sotatarvikkeiden hämäriltä markkinoilta sekä ystävällismielisiltä tahoilta Kauko-Idästä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- erikoisampumatarvikkeet matemaattinen perusta F35 kulutuselektroniikka tankki tiskikone pesukone siru sotateollisuus panssarivaunu Ukrainan sota Venäjän hyökkäys mikrosiru Lockheed Martin sotateknologia ohjelmointi drone Valko-Venäjä USA Yhdysvallat Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreille rajojen sulkeminen on liian kova paikka – vähättelevät hybridiuhkaa itärajalla – ”Tälläkin hetkellä rajat ovat turvallisia”

Perussuomalaiset ei taivu: Lakiin on kirjattava mahdollisuus lakata ottamasta vastaan turvapaikkahakemuksia – ”Suomen on kyettävä suojautumaan hybridioperaatiolta”

Putinin vilja-ase laukeaa pian – nälkä saattaa ajaa miljoonia Euroopan rajoille

Suomi-Venäjä-seura kärähti tukirahojen väärinkäytöstä, kepuministeri tulilinjalla – Purra moittii vaikenemisen ilmapiiriä

Turkin Nato-uhman kohteena on Yhdysvallat – Erdoğan havittelee maiden välistä suurta diiliä

Virallinen Venäjä siivoaa sodan sivummalle – banderollit katosivat rakennusten seiniltä

Ukrainalle tulostetaan apua 3D-printtereillä kautta maailman
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Turpeen energiakäytön jatko varmistui

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita
Perussuomalaisten Lapin piiri ry:n piirihallitus nimesi kokouksessaan 10.4.2026 lisää ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.













