

MATTI MATIKAINEN
Raatikainen: Harmaan talouden ja talousrikollisuuden torjunnan parlamentaarisen seurantaryhmän toimenpideohjelman kokonaistilanne on erittäin hyvä
Harmaan talouden ja talousrikollisuuden torjunnan parlamentaarisen seurantaryhmän viimeinen kokous oli 20.2.2019. Seurantaryhmän puheenjohtaja Mika Raatikainen on erittäin tyytyväinen ryhmän toimenpideohjelman kokonaistilanteeseen.
– Toimenpideohjelman kahdestakymmenestä kärkihankkeista 19 on jo valmistunut. Kaikki kärkihankkeet, jotka liittyvät markkinoiden toimivuuden ja terveen kilpailun turvaamiseen parantamalla yritysten ja kansalaisten oikein toimimisen mahdollisuuksia ovat valmistuneet, kansanedustaja Mika Raatinen kertoo.
Hankkeissa lisätään velvoitteiden hoitamista koskevien tietojen sekä mahdollisia harmaan talouden toimijoita koskevan tiedon yleisöjulkisuutta, saatavuutta ja maksuttomuutta. Kansallinen tulorekisteri otetaan myös käyttöön.
– Hanke harmaan talouden ja talousrikollisuuden torjunnan aiheuttamasta sääntelytaakasta ja sen seurannasta on valmistunut. Korruption ennaltaehkäisyä, tunnistamista ja paljastamista tehostetaan. Myös hanke poikkihallinnollisen selvityksen harmaan talouden torjunnan toimenpiteistä jakamistalouden yhteydessä on valmis.
Pimeän työn torjuntaa edistetty
Kaikki kuusi kärkihanketta liittyen harmaan talouden ja talousrikollisuuden ilmiöiden ennakoivaan puuttumiseen sekä asenteisiin vaikuttamiseen ovat valmistuneet.
– Harmaan talouden ja talousrikollisuuden tilannekuvatoiminto on otettu käyttöön. Pimeän työn torjuntaa ja kansallista sekä kansainvälistä yhteistyötä on edistetty. Viranomaisten toimintasuunnitelmaa rahanpesun torjunnaksi on tehostettu. Hankeselvitys tyyppihyväksyttyjen kassajärjestelmien soveltuvuudesta Suomeen on valmistunut. Viranomaisten toimintasuunnitelmaa rahoitusmarkkinoiden väärinkäytön torjumiseksi on tehostettu. Myös hanke EU:n jätesiirtoasetusten mukaisten tarkastussuunnitelmien laadinnan edistämiseksi ja kansainvälisten jätesiirtojen valvomiseksi on valmistunut, Raatikainen luettelee.
Rikosprosessia pyritty lyhentämään
Kaksi hanketta viranomaisten tietojenvaihdon kehittämiseksi ovat valmistuneet. Viranomaisten toimivaltuuksia ja tietojenvaihtosäännöksiä on kehitetty ja selvitys ulosottomenettelyssä varattomaksi todettujen yritysten aiheuttamista ongelmista on tehty.
– Kuusi seitsemästä kärkihankkeesta liittyen harmaan talouden rikostorjuntaketjun vaikuttavuuteen sekä hallinnollisten seuraamusten kehittämiseen on valmistunut. Hallinnollisten seuraamusten käyttöalaa on laajennettu. Esitutkintaviranomaiset, valtakunnansyyttäjänvirasto, verohallinto sekä konkurssiasiamiehet ovat luoneet toimintamallin, jota soveltamalla voidaan varmistaa rikosvastuun kohdentuminen esitutkintaa rajaamalla sekä käyttämällä vaikuttavia hallinnollisia seuraamuksia.
– Selvitys verotukseen liittyvien väärinkäytösten paljastamisesta ja selvittämisen tehokkuudesta ja vaikuttavuudesta on valmistunut. Ulosotto-, syyttäjä-, esitutkinta- ja veroviranomaisten yhteistyöhanke rikoksella saadun hyödyn jäljittämisen, turvaamisen ja poisottamisen tehostamiseksi on valmistunut. Rikosprosessia on pyritty lyhentämään ja rikoshyötyyn liittyviä täytäntöönpanotoimenpiteitä on tehostettu lainvoimaisten rikostuomioiden jälkeen erityisesti kansainvälisissä asioissa, Raatikainen sanoo.
Talousrikosten rangaistusasteikkojen arviointi on valmistumassa piakkoin. Raatikaisen mukaan seurantaryhmän työ harmaan talouden ja talousrikollisuuden torjunnassa on ollut onnistunutta yli puoluerajojen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Raatikainen ja Ronkainen tyytyväisiä hallituksen perussuomalaiseen linjaukseen kaksoiskansalaisuudesta ja maakaupoista

Perusuomalaisten Mika Raatikaiselta sivallus Ylen toimittajalle: Olisi asiallista joskus tehdä vanhan ajan kunnon journalismia ilman foliohattua, ennakkoluuloja tai -asenteita

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Irakilaiset on palautettava kotimaahansa – nyt

Mepit äänestivät veronkierron vastaisista suosituksista
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää














