

LEHTIKUVA
Raatikainen: Valtakunnansyyttäjä ei voi jatkaa virassaan
Valtakunnansyyttäjä Matti Nissinen tuomittiin sakkoihin tällä viikolla korkeimmassa oikeudessa virkavelvollisuuden rikkomisesta, viranhoidossa tehdystä tahallisesta rikoksesta. Tuomio on heti lainvoimainen, koska siitä ei voi enää valittaa.
– Nissinen on siitä huolimatta jatkanut heti virassa oloaan. Ylin syyttäjäviranomainen ei voi enää jatkaa virassaan tuomion jälkeen, perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikainen jyrähtää.
– Luottamuksen voi menettää vain kerran ja nyt niin tapahtui. Yleisen länsimaisen käytännön mukaan korkeaan virkaan nimitetty syyttäjäviranomainen ymmärtää erota itse, jos hänet tuomitaan viranhoidossa tehdystätahallisesta rikoksesta. Näin ei ole nyt tapahtunut.
Syyttäjälaitos joutumassa naurunalaiseksi
Raatikainen huomauttaa, että valtakunnansyyttäjän tulee nauttia kansalaisten täyttä luottamusta.
– Koko kansakunnan silmissä tilanne näyttää todella vakavalta. Suomen syyttäjälaitos instituutiona joutuu Nissisen toiminnan seurauksena naurunalaiseksi ja sen uskottavuus kärsii pahasti, mikäli valtakunnansyyttäjä Nissinen ei ymmärrä erota tai häntä ei eroteta, Raatikainen kritisoi.
Vuosia jatkunutta toimintaa
Raatikainen ei voi hyväksyä korruptiontorjuntaan EU-tasollakin osallistuneena asiantuntijana ja poliisina, että valtakunnansyyttäjä menettelee näin poikkeuksellisesti omalla kohdallaan.
– Suomen maine oikeusvaltiona kärsii tällaisen menettelyn seurauksena. Korkein oikeus piti Nissisen toimintaa tahallisena ja tietoisena. Nissinen on aktiivisesti ajanut valtakunnansyyttäjänvirastossa hankintoja veljensä yritykseltä ja menettely jatkui useita vuosia. Nissiselle huomautettiin esteellisyydestä – näin teki ainakin kolme hänen alaistaan, mm. apulaisvaltakunnansyyttäjä Jorma Kalske keskustelussaan Nissisen kanssa.
– Vaikuttaa siltä, että valtakunnansyyttäjä Nissiseen iski siitä huolimatta vauhtisokeus. Tässä ei ole mitään muita järkeviä vaihtoehtoja kuin valtakunnansyyttäjän välitön ero virastaan. Uskottavuus syyttäjälaitokseemme on säilytettävä, vaatii Raatikainen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Raatikainen: Suomen pudotus korruptiovertailussa on huolestuttavaa
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.