

LEHTIKUVA
Raatikainen: Valtakunnansyyttäjä ei voi jatkaa virassaan
Valtakunnansyyttäjä Matti Nissinen tuomittiin sakkoihin tällä viikolla korkeimmassa oikeudessa virkavelvollisuuden rikkomisesta, viranhoidossa tehdystä tahallisesta rikoksesta. Tuomio on heti lainvoimainen, koska siitä ei voi enää valittaa.
– Nissinen on siitä huolimatta jatkanut heti virassa oloaan. Ylin syyttäjäviranomainen ei voi enää jatkaa virassaan tuomion jälkeen, perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikainen jyrähtää.
– Luottamuksen voi menettää vain kerran ja nyt niin tapahtui. Yleisen länsimaisen käytännön mukaan korkeaan virkaan nimitetty syyttäjäviranomainen ymmärtää erota itse, jos hänet tuomitaan viranhoidossa tehdystätahallisesta rikoksesta. Näin ei ole nyt tapahtunut.
Syyttäjälaitos joutumassa naurunalaiseksi
Raatikainen huomauttaa, että valtakunnansyyttäjän tulee nauttia kansalaisten täyttä luottamusta.
– Koko kansakunnan silmissä tilanne näyttää todella vakavalta. Suomen syyttäjälaitos instituutiona joutuu Nissisen toiminnan seurauksena naurunalaiseksi ja sen uskottavuus kärsii pahasti, mikäli valtakunnansyyttäjä Nissinen ei ymmärrä erota tai häntä ei eroteta, Raatikainen kritisoi.
Vuosia jatkunutta toimintaa
Raatikainen ei voi hyväksyä korruptiontorjuntaan EU-tasollakin osallistuneena asiantuntijana ja poliisina, että valtakunnansyyttäjä menettelee näin poikkeuksellisesti omalla kohdallaan.
– Suomen maine oikeusvaltiona kärsii tällaisen menettelyn seurauksena. Korkein oikeus piti Nissisen toimintaa tahallisena ja tietoisena. Nissinen on aktiivisesti ajanut valtakunnansyyttäjänvirastossa hankintoja veljensä yritykseltä ja menettely jatkui useita vuosia. Nissiselle huomautettiin esteellisyydestä – näin teki ainakin kolme hänen alaistaan, mm. apulaisvaltakunnansyyttäjä Jorma Kalske keskustelussaan Nissisen kanssa.
– Vaikuttaa siltä, että valtakunnansyyttäjä Nissiseen iski siitä huolimatta vauhtisokeus. Tässä ei ole mitään muita järkeviä vaihtoehtoja kuin valtakunnansyyttäjän välitön ero virastaan. Uskottavuus syyttäjälaitokseemme on säilytettävä, vaatii Raatikainen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Raatikainen: Suomen pudotus korruptiovertailussa on huolestuttavaa
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.