

LEHTIKUVA
Rajalain läpimeno oli hiuskarvan varassa – Koponen: ”Vihervasemmisto leikki kansallisella turvallisuudella”
Eduskunta hyväksyi välineellistettyä maahantuloa torjuvan rajalain kiirellisenä äänin 167-31. Tulos oli tiukkaakin tiukempi, koska olisi vaatinut vain 3 ääntä vastaan, että laki olisi kaatunut. Kansanedustaja Ari Koponen syyttää vihervasemmistoa kansallisella turvallisuudella leikkimisestä.
– Ihmisoikeuksien nojalla pitäisi siis luovuttaa päätäntävalta rajojemme koskemattomuudesta roistovaltio Venäjälle, Ari Koponen hämmästelee.
Ainoa tapa torjua
Koponen huomauttaa, että rajalaki on ainoa tapa torjua välineellistettyä maahantuloa. Vaihtoehtoiset ratkaisut olisivat tarkoittaneet ihmismassojen hallintaa Suomen rajojen sisäpuolella. Tämä on nimenomaisesti se kansallisen turvallisuuden uhka, jota Koposen mukaan pitää oikeusvaltio Suomen pystyä torjumaan.
– Suomen eduskunnassa suomalaisia edustavien kansanedustajien tärkein tehtävä on laittaa suomalaisten turvallisuus kaiken edelle. Venäjä voi lähettää ties mitä terroristeja tai tiedustelupalvelun agentteja ”turvapaikanhakijoina” rajojemme yli, Koponen sanoo.
Vaarallisia lausuntoja
Vihreiden ratkaisua ja puheita oikeusvaltion romahduttamisesta Koponen pitää ylimitoitettuna pelotteluna ja vaarallisena kansalliselle turvallisuudelle. Erityisen hämmentynyt Koponen on, että presidentinvaalien aikaan rajoja kiinni vaatinut Pekka Haavisto (vihr.) äänesti rajalakia vastaa.
– Ilmeisesti puheet vaalien alla olikin äänestäjien sumutusta, Koponen kommentoi.
– Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran pelottelut oikeusvaltion vaarantumisesta ovat suorastaan vaarallisia. Lausunnot ovat syöttö suoraan Venäjän propagandakoneiston lapaan.
Turvallisuus etusijalle
SDP toimi ratkaisijana, että laki meni läpi. Koposen mukaan kuuden kansanedustajan irtiotto osoittaa, että joidenkin demareiden mielestä ihmisoikeuksien nojalla voidaan hyväksyä Venäjän hybridisodankäynti. Kiitosta Koponen kuitenkin antaa perustuslakivaliokunnan entiselle puheenjohtajalle Johanna Ojala-Niemelälle (sd.) viisaista kommenteista rajalain käsittelyn aikana.
– On helppo yhtyä Ojala-Niemelän kantaan siitä, että mikäli turvallisuudesta ei huolita, ei ole myöskään muita oikeushyveitä, joita suojella, Koponen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- välineellistetty maahantulo Sofia Virta rajalaki kansallinen turvallisuus Johanna Ojala-Niemelä Ari Koponen Pekka Haavisto Venäjä vihreät SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkelä: On erikoista, että Venäjän hybridivaikuttamista puolustellaan juristerialla

Rajalaki jo toistamiseen läpi perustuslakivaliokunnasta

Perussuomalaiset: Tärkeintä on aina itsenäisyyden turvaaminen ja kansallisen turvallisuuden varmistaminen

Purra: rajalain kritiikki on ”kehämäistä” – nykyisellä lainsäädännöllä ei voi suojautua hybridioperaatiota vastaan

PS-ministerit: Eduskunta teki oikean päätöksen

Presidentti vahvisti poikkeuslain – itäraja pysyy toistaiseksi kiinni
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Purra: Media komppaa opposition valheita euron bensasta
Purra sivaltaa keskustaa, SDP:tä ja näitä myötäilevää mediaa tietoisesta valheen levittämisestä. Vaikka perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet euron bensaa, tällainen väite toistuu edelleen yhä aggressiivisemmin opposition ja median ulostuloissa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Jo 160 000 allekirjoittanutta vaatii uusia vaaleja Ruotsiin – kansanliike polkaistiin pystyyn muutamassa päivässä
Sunnuntaina illansuussa lähes 160 000 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimisesta Ruotsissa. Vauhti on melkoinen, sillä palvelun verkko-osoite rekisteröitiin vasta runsas viikko sitten. Kansanliikkeen moottorit pysyvät nimettöminä, mutta jäljet näyttäisivät johtavan ruotsidemokraatteihin.

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä arvioi kokoomuksen juuri julkaistua Jarrua velalle -ohjelmakokonaisuutta, joka kuvaa ensi kauden sopeutuksia. Mäkelä pitää kokoomuksen esittämää sopeutuksen suuruusluokkaa sinänsä oikeana, mutta hän kyseenalaistaa erityisesti eläkkeistä haettavat 2 miljardin säästöt sekä indeksijarrujen pysyvyyden. Listan pohjalta hieman epäselväksi myös jää, onko kokoomus valmis riittävästi leikkaamaan kehitysavusta, Yleisradiosta tai ilmastotoimista.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













