

LEHTIKUVA
Rajavartiolaitos: Itärajan esteaita etenee aikataulussa – yli 100 kilometriä jo valmiina
Rajavartiolaitos rakentaa itärajan 200 kilometrin esteaitaa suunnitellusti, ja hanke pysyy 362 miljoonan euron budjetissa valmistuen vuoden 2026 loppuun mennessä. Aita parantaa rajavalvontaa, tilannekuvaa ja reagointikykyä erityisesti välineellistetyn maahantulon tilanteissa.
Rakentaminen etenee vaativissa olosuhteissa ammattilaisten yhteistyöllä. Puolet kohdealueista ja yli 100 kilometriä esteaitakokonaisuutta on vastaanotettu valmiina rajavalvontakäyttöön ja esteaitaa on pystytetty lähes 160 kilometrin matkalle. Loppukesään mennessä kaikki alueet valmistuvat yksittäisiä viimeistelyjä lukuun ottamatta.
Maanmittauslaitos määrittelee korvaukset noin tuhannelle maanomistajalle, ja Rajavartiolaitos maksaa jo ensimmäisiä korvauksia varmistaakseen, että maanomistajat saavat oikeudenmukaisen korvauksen.
Esteaita on vain yksi osa isompaa kokonaisuutta
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen on korostanut, että esteaita on vain yksi osa rajaturvallisuuden monipuolista varmistamista. Hän totesi Suomen Uutisten haastattelussa syyskuussa:
– Itärajaa ei voi pelkästään millään droonimuurilla suojella. Kysymys on rajaturvallisuuden turvaamisesta, ja siinä tarvitaan monenlaisia erilaisia välineitä. Yksi on teknologia ja siinä droonit. Itärajaa suojataan myös valvonnalla, henkilöstöllä, partioinnilla ja esteaidalla.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- esteaita droonimuuri Maanmittauslaitos välineellistetty maahantulo rajaturvallisuus maanomistajat itäraja korvaukset Rajavartiolaitos Rajavalvonta Mari Rantanen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministeri Mari Rantanen vieraili itärajalla

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.

Sisäministeri Mari Rantanen tyytyväinen EU:n lupailemaan rahoitukseen itärajan droonimuurille: ”Turvallisuusympäristön muutos vaatii suorituskykyjen lisäämistä”
Sisäministeri Mari Rantanen kommentoi eilisillan A-studiossa itärajan droonimuuria sekä muuttoliike- ja siirtolaispaineen vähentämistä Eurooppaan. Rajaturvallisuuden turvaamiseen tarvitaan monenlaisia eri välineitä ja elementtejä, Rantanen korostaa.

Sisäministeri Rantanen ja komissaari Brunner: Itärajan turvaaminen on koko Euroopan yhteinen asia
Sisäministeri Mari Rantanen ja EU:n sisä- ja muuttoliikeasioista vastaava komissaari Magnus Brunner korostivat maanantaina Helsingissä pitämässään lehdistötilaisuudessa, että Suomen itärajan turvaaminen on koko Euroopan yhteinen tehtävä. Sama koskee laittoman maahanmuuton vastaista taistelua ja luvatta unionin alueella oleskelevien palautuksia.
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.
















