Artikkeli kuva

Sisäministeri Mari Rantanen vieraili itärajalla

09.01.2026 |16:34

Naton Euroopan-joukkojen komentaja, yhdysvaltalainen kenraali Alexus G. Grynkewich on tänään työvierailulla Suomessa. Amerikkalaiskenraali tapasi tänään itärajalla sisäministeri Mari Rantasen ja puolustusministeri Antti Häkkäsen. Myös puolustusvoimain komentaja Janne Jaakkola oli paikalla tapaamisessa.

Jo yli kaksi vuotta suljettuna ollut itäraja on Naton pisin ulkoraja, ja sitä valvotaan Rajavartiolaitoksen osaavalla miehityksellä kaiken aikaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa

14.07.2026 |11:07
6.
Suomen uutiset logo

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin

15.07.2026 |12:08
10.
Suomen uutiset logo

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta

15.07.2026 |19:14

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää