

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rami Lehtinen haluaa puuttua kotouttamisen ongelmiin – ratkaisuksi määräaikainen liikkumisen rajoittaminen
Kotoutuminen Suomessa ei ole onnistunut odotetulla tavalla. Viimeisimmät tutkimukset työllisyyden ja opiskeluiden osalta ovat olleet hälyttäviä. Monilla alueilla ulkomaalaisten työttömyysprosentti on yli 40 prosenttia ympäri Suomea, ja Pisa-tutkimuksen mukaan yli 60 prosenttia ensimmäisen sukupolven maahanmuuttajista omaa niin heikon kielitaidon, että sillä ei pärjää koulussa tai työelämässä.
Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää tilannetta huolestuttavana.
– Jokainen varmasti ymmärtää, että noilla luvuilla kotouttaminen on epäonnistunut ja ettei maahanmuutto Suomeen ole ollut kannattavaa, Lehtinen toteaa.
Ongelmat kasaantuvat kouluissa
Kouluissa on pahimmillaan muodostunut ongelmaksi, että lapset eivät suostu puhumaan suomea. Tämä hankaloittaa tietysti kaikkien luokassa olevien työskentelyä.
– On selvää, että jos luokissa ei ole kaikilla samoja pelisääntöjä, niin työskentelystä tulee mahdotonta. Se ei voi olla heijastumatta kaikkiin nuoriin, Lehtinen jatkaa.
Lähiöissä asioidaan omalla kielellä
Kotouttamisessa on selviä ongelmia. Hallitus on pyrkinyt ratkaisemaan työllisyyteen liittyviä ongelmia lainsäädännöllä, mutta lisää toimia varmasti tarvitaan.
Kansanedustaja Lehtinen näkee ongelmille selvän syyn:
– Isoimmat ongelmat maahanmuuton suhteen ovat lähiöissä, joissa lähes puolet asukkaista on ulkomaalaisia. Tämä on johtanut siihen, että he asioivat keskenään omalla äidinkielellään eivätkä suomen kielellä. Kun ympäristö ei pakota opiskelemaan kieltä, niin ei sitä myöskään tapahdu, Lehtinen toteaa.
Saksassa rajoitettu asumisvapautta
Suomeen on todellakin muodostunut lähiöitä, joissa yli puolet asukkaista on ulkomaalaisia. Tämä trendi on vahva etenkin suurissa kaupungeissa. Lehtinen tarjoaa tänään eduskunnassa jättämässään toimenpidealoitteessa ratkaisuksi määräaikaista liikkumisen rajoittamista.
– Jos voisimme rajoittaa turvapaikanhakijoiden sijoituspaikkakunnalta toiselle paikkakunnalle muuttamista määräajaksi, niin maahanmuuttajalähiöitä ja ongelmia ei pääsisi syntymään.
– Rajaamisen voisi toteuttaa niin, että sosiaalietuuksia maksetaan vain sijoituspaikkakunnalle. Turvapaikanhakijan muuttaessa muualle heidän pitäisi tulla omillaan toimeen. Esimerkiksi Saksassa asumisvapautta on rajoitettu, Lehtinen päättää.

KUVA PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Rami Lehtinen maahanmuuttajavaltaiset lähiöt kotouttamisen ongelmat liikkumisen rajoittaminen maahanmuuttajien työttömyys Pisa-tutkimus kielitaito toimenpidealoite Kotouttaminen Turvapaikanhakijat Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turvapaikkajärjestelmästä on tullut elintasosiirtolaisuuden kanava – ”Vanhentuneita sopimuksia ja kansainvälistä lainsäädäntöä pakko uudistaa radikaalisti”

Kepu ja vihervasemmisto hinkuvat työn verukkeella Suomeen lisää maahanmuuttajia – valtiovarainministeri Purra: ”Maahanmuutto, mikä meille suuntautuu, ei vahvista julkista taloutta”

Demaripomo Razmyar kommentoi maahanmuuttajien Pisa-tuloksia – PS:n Koponen: ”Kujalla kuin käkikello”
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin mukaan maahanmuuttajien huonot Pisa-tulokset johtuvat muun muassa sosioekonomisesta asemasta ja tukitoimia tulisi tarkastella paremmin. Sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen tyrmää demaripomon väitteet.

Ongelmiin on herättävä – Rostila tiukentaisi hoitajien kielitaitovaatimuksia
Viikon suosituimmat

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula arvostelee jyrkästi helsinkiläisvaltuutettu Jenny Kasongon Facebook-päivitystä, jossa tämä syyttää poliisia vallan väärinkäytöstä, väkivallasta, äärioikeistolaisuudesta ja etnisestä profiloinnista ja päättää tekstinsä alamaailman käyttämään lyhenteeseen "acab", mikä tarkoittaa "kaikki kytät ovat sikoja". Simulan mielestä vasemmistopoliitikkojen kannattaisi jättää tunteisiin ja ideologiaan perustuva poliisia vastaan hyökkääminen vähemmälle, sillä Suomen poliisi on syystäkin arvioitu maailman luotettavimmaksi.

Ministeri Wille Rydmanilla valmiutta kohdistaa leikkauksia järjestöavustuksiin – ”Maan tavassa on siistimisen paikka”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo MTV:n Uutisextran haastattelussa olevansa valmis hakemaan säästöjä sote-menoihin leikkaamalla järjestöjen valtionavustuksia. Ministeri kritisoi myös poliitikkojen ja heidän avustajiensa sijoittumista järjestöihin sekä kolmannen sektorin tottumista veronmaksajan tukeen.

Helsingin Sanomat julkaisi hämmentävän fanikirjeen Espanjan vasemmistohallitukselle
Helsingin Sanomat julkaisi eilen intoa heruttelevan kirjoituksen, jonka mukaan Suomen tulisi kuulla Espanjan viesti ja ”tunnustaa tosiasia” eli ottaa lisää maahanmuuttajia. Toisin kuin otsikko antaa ymmärtää, itse juttu sisältää tärkeän viestin suomalaisille: sama kieli ja uskonto helpottavat siirtolaisten kotoutumista. Siksi Espanjan linja on Suomessa mahdoton.
















