Artikkeli kuva

SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin mukaan maahanmuuttajat tarvitsevat lisää tukitoimia.. / LEHTIKUVA

Viikon 40/2024 luetuin

Demaripomo Razmyar kommentoi maahanmuuttajien Pisa-tuloksia – PS:n Koponen: ”Kujalla kuin käkikello”

01.10.2024 |12:44

SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin mukaan maahanmuuttajien huonot Pisa-tulokset johtuvat muun muassa sosioekonomisesta asemasta ja tukitoimia tulisi tarkastella paremmin. Sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen tyrmää demaripomon väitteet.

– Löperö maahanmuuttopolitiikka on perimmäinen juurisyy ongelmaan, ja Suomen järjestelmän liiallinen lepsuus on pahentanut ongelmaa, Ari Koponen jyrähtää.

Koposen mukaan isolla rahalla kotouttaminen tulkkauspalveluineen on vähentänyt kotoutumista. Hänen mukaansa vahva velvoittavuus on sekä maahanmuuttajien että suomalaisten edun mukaista. Se vaatii myös halua kotoutua, käydä koulut ja siirtyä työelämään.

Karhunpalvelus maahanmuuttajille

Maanantaina julkaistuissa tuloksissa ilmenee, että 2. polven maahanmuuttajista eli Suomessa syntyneistä maahanmuuttajista jopa 39 prosenttia ei omaa edes välttävää lukutaitoa.

– Tämä tilasto alleviivaa, miksi kotoutusteollisuuden miljoonat tekevät vain karhunpalveluksen tälle maahanmuuttajaväestölle. Voisin kärjistetysti sanoa, että Razmyar lukee tilastoja ollen kujalla kuin käkikello, Koponen sanailee.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
6.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
7.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
8.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
9.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59
10.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää