

Vastanimitetty talousministeri Bruno Le Maire. / Lehtikuva
Ranska lupaa talousuudistuksia – haluaa vastineeksi euromaille syvenevää yhdistymistä
Ranskan tuore talousministeri Bruno Le Maire kertoo Ranskan alkavan noudattaa EU:n talouskurisopimusta. Ranska toivoo talouden uudistamisen johtavan Saksan luottamuksen palautumiseen ja euromaiden tiivistyvään yhteistyöhön. Ranskan on tiedetty haluavan euromaille muun muassa yhteisen valtiovarainministeriön. Asiasta kirjoitti Politico.
Talouskurisopimuksen noudattaminen tarkottaisi vuotuisen budjettialijäämän leikkaamista alle kolmeen prosenttiin suhteessa maan bruttokansantuotteesta. Ranska ei ole tähän pystynyt kahdeksaan vuoteen.
Saksan valtiovarainministeri Wolfgang Schäuble kertoi Saksan olevan luonnollisesti kannustamassa Ranskaa talousuudistuksiin.
– Saksa luottaa Ranskaan, Schäuble lausui.
Suunnitelmat ympäripyöreitä
Le Maire ja Schäuble keskustelivat myös saksalais-ranskalaisen akselin tähtäävän euroalueen uudistuksiin. Yksityiskohdat jäivät vielä uupumaan. Saksa on aiemmin suhtautunut empien euromaiden liittovaltioajatukseen, koska saksalaiset pelkäävät joutuvan maksumieheksi.
Kaksikko kertoi Saksan ja Ranskan perustavan erityisen työryhmän selvittämään talousyhteistyön tiivistämistä euroalueella. Työryhmän tavoitteena on saada euromaiden julkinen ja yksityinen velkaisuusasteet laskemaan, sekä harmonisoida yritysverotus valuutta-alueella. Työryhmän on määrä esittää polku uudistuksiin heinäkuussa.
Schäublen mukaan Saksalla ja Ranskalla on suuri vastuu johtamalla euroalue uudistuksiin. Le Mairen mukaan euroalueen uudistuksista on puhuttu vuosia, mutta toimet ovat jääneet taka-alalle.
Saksa on skeptinen
Saksa ei halua sitoutua euroalueen tiivistämiseen ennen kuin Ranska saa taloutensa kuntoon. VTT Heikki Koskenkylä kirjoitti Suomen Uutisissa miltei päivälleen kaksi vuotta sitten, että Ranskan talousuudistukset ovat vesittyneet pahoin. Maa on laiminlyönyt työmarkkinoiden uudistukset täysin. Ranskan muutosvastarinta uudistuksiin on jatkunut vuosisatoja.
Ranskan ay-liike on suhtautunut perin penseästi työmarkkinauudistuksiin. Ranskan työlainsäädäntö on suuri byrokraattinen viidakko, mikä on omiaan hillitsemään palkkausta. Lisäksi ranskalaiset kapinoivat herkästi kaikkia uudistuksia vastaan. Tuloksena on lukuisia vesittyneitä yrityksiä saada maan talous yhteisvaluutta euron vaatimiin mittoihin.
– Schäuble on nähnyt lukuisten Ranskan talousministerien tulevan ja menevän, Le Mairen avustaja lataa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

















