Ranskalainen ajatushautomo: Euromaille liittovaltio Saksan vaalien jälkeen

28.03.2017 |17:34

Ranskalainen ajatushautomo Institut Montaignen mukaan Ranskan ja Saksan tulisi käyttää hyväkseen maiden parlamenttivaalien jälkeinen aika lisätäkseen euromaiden yhdentymistä. Ajatushautomo kertoo, että vaihtoehtona on suuri riski epäonnistumiseen. Ajatushautomon julkaisu “Eurooppa, jonka tarvitsemme” kehottaa euromaita kasaamaan yhteisen budjetin ja nimittämään oman pääministerinsä. Institut Montaignen raportista uutisoi uutistoimisto Reuters.

Ajatushautomon raportissa kehotetaan Euroopan vakausmekanismi EVM:n muuntamista eurooppalaiseksi IMF:ksi. Sen lisäksi eurooppalaisten yritysten tulisi yhdistyä yli sisärajojen ja suojata ne paremmin Euroopan ulkopuolisilta yrityksiltä. Ulkopolitiikan linjana tulisi säilyttää hyvät välit Isoon-Britanniaan ja Yhdysvaltoihin.

Reuters kirjoittaa, että itsenäisellä ajatushautomolla on kytköksiä kahteen Ranskan presidenttiehdokkaaseen: Emmanuel Macroniin ja François Filloniin.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”

30.04.2025 |12:47

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää