Kansanedustaja Minna Reijosen mielestä on epäoikeudenmukaista, että Suomessa ulkomaalainen voi saada takuueläkkeen kolmen vuoden oleskelun jälkeen, vaikka hän ei olisi tehnyt lainkaan töitä Suomessa.
Reijosen mielestä sosiaaliturvan tulee jatkossa kuulua vain Suomen kansalaisille, koska valtion taloustilanne on niin heikko.
Suomi ei voi olla koko maailman sosiaalitoimisto
Reijonen muistuttaa, että jokaisen maan tärkein tehtävä on huolehtia omista kansalaisistaan. Hän aikoo edistää mallia, jossa sosiaaliturva rajataan suomalaisille.
Reijonen painottaa, ettei Suomi voi toimia sosiaalitoimistona muualta tuleville, ja huomauttaa, että sosiaaliturvan kustannukset eivät rajoitu suuriin kaupunkeihin, vaan ne jakautuvat kaikkien veronmaksajien kesken koko maassa.
– Ulkomaalaisille ei ole varattuna erillisiä rahoituksia sosiaaliturvaan esimerkiksi Helsingissä tai Turussa, vaan jokainen suomalainen veronmaksaja niin Rautavaaralla kuin Kiteellä osallistuu näihin kuluihin, Reijonen huomauttaa.