
Reuters: Euromaat yrittivät turhaan estää IMF:n Kreikka-raportin julkaisun
Kansainvälinen valuuttarahasto IMF julkaisi alustavan Kreikan velkakestävyysraporttinsa, jossa todetaan Kreikan velan olevan kestämättömällä pohjalla. Uutistoimisto Reuters kertoo muiden euromaiden yrittäneen viivyttää kiusallisen raportin julkaisua Kreikan kansanäänestyksen ylitse.
IMF:n mukaan Kreikka tarvitsee velkojen leikkauksen. Velkojen alaskirjaus tietäisi suoria luottotappioita euromaille, sekä Euroopan rahoitusvakausväline ERVV:lle. Muut euromaat ovat vaienneet Kreikan velkojen leikkauksista.
Raportti toteaa Kreikan tarvitsevan uutta rahoitustukea vähintään 50 miljardin euron edestä seuraavalle kolmelle vuodelle. Kreikan velkojina toimivat euromaat ovat ymmärrettävästi kiusaantuneita IMF:n raportista. Ajatus vanhojen luottojen leikkauksista ja uusien tukirahojen myöntämisestä ovat poliittisesti erittäin epämiellyttäviä.
IMF katsoi kuitenkin läpinäkyvyyden vuoksi tuoda katsomansa tosiasiat esille.
– Ei tosiasioita voida piilottaa sen vuoksi, että niitä käytetään mahdollisesti hyväksi, IMF:n virkamies totesi Reutersille.
Raportti on Tsiprasille mieluinen
Kreikan pääministeri Aleksis Tsipras puolestaan mainitsi televisiopuheessaan IMF:n raportista. Tsipras totesi raportin osoittaneen oikeaksi sen, että Kreikan tulee hylätä velkojamaiden sopimustarjous. Kreikkalaiset saavat sunnuntaina järjestettävässä kansanäänestyksessä äänestää jo pois vedetystä sopimustarjouksesta.
Äänestyksen odotetaan olevan hyvin tasainen. Perjantaina julkaistujen mielipidemittausten mukaan asia on veitsen terällä. Uusia mielipidemittauksia ei ole saanut julkaista enää perjantain jälkeen. Tämän vuoksi ei voida tietää mikä vaikutus IMF:n raportilla on itse äänestystulokseen.
Kreikan hallitus kampanjoi sopimuksen hylkäämisen puolesta. Maan valtiovarainministeri Gianis Varoufakis on todennut eroavansa, mikäli äänestyksessä kyllä-äänet voittavat. Kyllä-äänien voittaessa arvellaan koko Kreikan hallituksen kaatuvan. Kreikan arvellaan eroavan yhteisvaluutasta ei-äänien voittaessa.
Uusi tukipaketti tulossa?
Mikäli Kreikka pysyy eurojäsenenä, saattaa kyseeseen tulla kolmas tukipaketti. IMF arvio kolmannen tukipaketin suuruudeksi vähintään 50 miljardia, ja se nostettaisiin Euroopan vakausmekanismi EVM:stä. Suomen osuus olisi tästä noin 900 miljoonaa.
Tähän vaaditaan kuitenkin kaikkien jäsenmaiden hyväksyntä. Kiireellisessä menettelytavassa yksipuolinen hyväksyntä voidaan ohittaa, jolloin taakse tarvitaan 85 prosentin määräenemmistö. Saksa voisi ääniosuudellaan halutessaan kaataa paketin.
Australialaislehti The Australian kirjoittaa Saksan päähallituspuolueen tyrmäävän kaikki sopimukset nykyisen Kreikan hallituksen kanssa.
Syrizan jatko vaakalaudalla
EU-päättäjien tavoitteena on tehdä kaikkensa kansanäänestyksen tuottavan kyllä-äänien voiton. Sen jälkeen Kreikka tarvitsee pikavauhtia uuden hallituksen, sillä Kreikan ei uskota voivan jatkaa euromaana, jos Kreikka laiminlyö 20.7. erääntyvät noin 3,5 miljardin euron luotot Euroopan keskuspankille.
Ennenaikaiset vaalit eivät olisi ratkaisu, sillä niiden järjestämiseen ei olisi aikaa. Kaiken lisäksi vaalitulos voisi merkitä Syrizan pysyvän edelleen maan suurimpana puolueena. Eräs mahdollisuus olisi muodostaa kiireesti teknokraattihallitus, jotta tukisopimus ehditään viemään läpi ennen EKP-luottoerän erääntymistä. Teknokraattihallituksessa on kuitenkin olemassa riskinsä. Kreikassa on ollut jo kriisivuosina hyvin epäsuosittu teknokraattihallitus.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin tuore ehdotus SDP:n syrjäyttämisestä hallitusneuvotteluissa herättää happamia reaktioita demareissa. Samalla kuitenkin unohtuu, että äskettäin demarien esikuvamaassa Espanjassa eniten ääniä ja paikkoja saanut puolue jäi oppositioon. Historiallisesti Suomessakin on aiemmin muodostettu hallituksia, joissa suurin puolue ei ole johtanut hallitusta.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Ajatuspaja Suomen Perusta järjestötukien jakoperusteista: ”Minkä takia maahanmuuttaja ei voi osallistua samaan potkupallokerhoon kuin kantasuomalainenkin?”
Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroos ja tutkija Samuli Salminen käsittelivät Kesäkatsaus 2026 -ohjelmassa perussuomalaisen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esittämiä muutoksia STEA-avustusten jakoperusteisiin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











