

Pexels, Harrison Haines
Rikolliset naureskelevat Chicagon poliisille – ampumiset ja lisääntyvä väkivalta ovat arkea Amerikan suurkaupungissa
Ammuskelut, autojen kaappaukset ja poliisikato ovat Chicagon arkea. Asukkaat ja yritykset ottavat ritolat. Rikolliset saattavat jo olla niskan päällä ja niinpä he naureskelevat poliisille.
Chicago ei pääse väkivaltarikollisuudessa edes USA:n top 10-listalle mutta silti pelko ja viha ovat läsnä kaupungin kaduilla. Liikkeet menevät kiinni aikaisemmin, ovilla seisovat vartijat ja kaduille on ilmestynyt ajoesteitä.
USA:n itsenäisyyspäivänä heinäkuun alussa 21-vuotias mies avasi tulen, tappoi seitsemän ja haavoitti 25 ihmistä hyvinvoivan väen asuinalueella. Tavalliset aseella tehdyt surmat eivät herätä vastaavaa huomiota. Ne päätyvät vain luvuiksi poliisin tilastoihin.
Tulitusta joka toinen tunti
Chicagossa ammuskellaan keskimäärin kahden tunnin välein. Vuorokaudessa aseellisen väkivallan uhrina kuolee kaksi ihmistä. Kuluvana vuonna luodeista on saanut osumaa 2 800 henkilöä, joista 550 on kuollut.
Syrjäytyneitä ja vaarallisiksi luonnehdittuja kaupunginosia ovat luoteisosan Pulaski sekä West Side ja South Side. Jos henki säilyykin niin auto voi lähteä alta. Autokaappauksia Chicagossa on ollut tänä vuonna 1147, rikosten selvitysprosentti on kuusi.
Poliisi pelkää oikeusjuttuja
Poliisi on edustajansa mukaan yhä kyynisempi ja turhautunut, koska tuntee johdon kääntäneen kenttäväelle selkänsä. Rikolliset tietävät pääsevänsä luikkimaan pakoon ja roistoja pidätetään yhä harvemmin. Joskus hengenmenetyksen pelossa mutta useammin mahdollisen oikeusjutun takia.
-Pelkään toki saavani siipeeni mutta se ei ole ensimmäinen asia, joka käy mielessäni. Pelkään satuttavani toista ihmistä ja siitä tulee oikeusjuttu. Rikolliset tietävät tämän ja pääsevät pakoon paljon helpommin kuin ennen, sanoo poliisi Jenny, joka ei halua Svenska Dagbladetin paljastavan hänen oikeaa nimeään.
-He naureskelevat meille jopa vakavien ampumisrikosten yhteydessä. Se tuntuu lyönniltä päin naamaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turhautuminen poliisin kenttäväki väkivaltatilastot suurkaupunki oikeusjuttujen pelko kyynisyys ongelma-alueet syrjäytyneisyys ampumisrikokset oikeusjutut poliisikato autojen kaappaukset poliisijohto Chicago väkivaltarikollisuus pelko ampumiset USA Ammuskelu Murha Turvattomuus Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmisto ja media kauhistelevat Elon Muskin aikomuksia palauttaa Twitterin jäädyttämiä tilejä ja tehdä selonteko yhtiön aikaisemmasta poliittisesta manipuloinnista

Nollatoleranssi: Kauppa antoi potkut myymälävarkauksiin puuttuneille työntekijöille USA:ssa
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.














