

Ronkainen ei hyväksy Razmyarin ja Toivolan kieltäytymistä A2-illasta: ”Jänistivät keskustelusta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen ihmettelee Nasima Razmyarin (sd.) ja Jani Toivolan (vihr.) kieltäytymistä Ylen A2 Turvattomuusillasta.
– Kansanedustajan on osallistuttava keskusteluun, eikä vetäytyä ennakkoluulojen takia. Jos ei kuunnella mitä toisella on sanottavana, niin onhan se aika tylyä, Ronkainen kirjoittaa blogissaan.
– Osa kansanedustajista ei suostu keskustelemaan väärää mielipidettä omaavan henkilön kanssa. Tarkoitan ennalta kohuttua Ylen tv-ohjelmaa. Kohu lähti siitä, kun Razmyar ja Toivola kieltäytyivät osallistumasta ohjelmaan vain siksi, että keskusteluun osallistui FDL:n Jukka Ketonen. Tämä FDL on liike, joka vastustaa radikaalia islamia ja islamismin leviämistä Suomeen. Liikettä on joissain piireissä pidetty äärioikeistolaisena.
Razmyar mukana vastaanottobisneksessä – pelkäsi joutuvansa silmätikuksi?
Ronkainen sanoo, ettei hän tunne Ketosta, mutta ainakin tämä keskusteli Ylen ohjelmassa maltilla. Razmyarin ja Toivolan lisäksi Ronkainen syyttää ennakkoluuloista vihreiden Oznan Yanaria, Outi Alanko-Kahiluotoa ja Olli-Poika Parviaista sekä demareiden Sanna Marinia.
– Maahanmuuttokriittistä näkökulmaa toi Veera Ruoho (ps.), jolle poliisin ammatissa nämä kysymykset ovat todella tuttuja. Oppositiopuolueista ainoa osallistuja oli Ville Skinnari (sd). Siitä pisteet Villelle. Meidän pitää kuunnella mielipiteitä eikä pelätä keskustelua.
– Kansanedustaja Yanar ilmoitti, ettei halua osallistua keskusteluun olemalla ”kiintiöjotakin”, mutta kyllä Yanaria varmasti pyydettiin keskusteluun siksi, että hän on vihreiden kansanedustaja, joka juurikin puhuu näistä asioista. Kyllä hänen pitää pystyä osallistumaan keskusteluun koko kansan edessä. Sama juttu Razmyarin kanssa, joka kyllä halusi keskustella eduskunnassa rasismista, muttei debatoida tv:ssä. Hän on myös Setlementtiliiton vastaanottokeskustoimintaa pyörittävän Viittakivi Oy:n hallituksessa. Pelkäsikö hän, että joutuu tästä silmätikuksi?
Äänessä vain myötämielisten edessä
Ronkainen pohtii, haluavatko kyseiset kansanedustajat olla äänessä vain
silloin, kun enemmistö on heidän kanssaan samaa mieltä.
– Sellainen tunne tuli, kun luki näitä kieltäytymisiä. Kun päädyt tv-ohjelmaan keskustelemaan vastapuolen kanssa ja tämä on koko kansan nähtävillä, niin koko kansa voi helpommin hyväksyä tai tuomita mielipiteesi. Tätäkö tässä pelätään?
– Miten käy, jos koko yhteiskunta ei keskustele? Eikö koko ajan ole puhuttu siitä, että keskustelemattomuus johtaa entistä pahempaan blokkiutumiseen? Pitääkö meidän eduskunnassakin kieltäytyä keskustelemasta, jos olemme eri mieltä asioista? Pohtikaa asiaa, varsinkin te useat vihreiden kansanedustajat, jotka jänistitte keskustelusta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-kansanedustaja: Vastaanottokeskuksiin pakolliset aukioloajat

Ronkainen katupartioiden kieltämisestä: ”Järjellinen keskustelu unohtunut – tuntuu olevan hysteerikoille kiireellinen asia”

Ronkainen Helsingin poliisin ehdottamista kielihelpotuksista: ”Ei ohituskaistaa maahanmuuttajille”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Opiskelijaviisumi avasi ovet sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle – Purra: ”Ehkä hulluin Marinin hallituksen maahanmuuttouudistus”
Opiskelijaviisumi ei jatkossa ole enää perhelippu Suomeen. - Jatkossa opiskelija tulee opiskelemaan – ei elättämään perhettä suomalaisella sosiaaliturvalla, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.














