

LEHTIKUVA
Ronkainen katupartioiden kieltämisestä: ”Järjellinen keskustelu unohtunut – tuntuu olevan hysteerikoille kiireellinen asia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen ottaa blogissaan kantaa kansalaispartiointiin. Ronkainen pitää aiheesta syntynyttä keskustelua turhan kärjistyneenä ja kieltoajatuksia erikoisina.
– Tuntuu siltä, että järjellinen keskustelu unohtuu ja pyritään etsimään vikoja niin kansalaisten partioinnista kuin toimintaa vastustavista. Poliittinen keskustelu on tietyissä piireissä edennyt siihen, että nyt pitää kieltää katupartiointi. Toki perinteiseen suomalaiseen tyyliin, vaikka ongelmia ei ole tullut vastaan, Ronkainen ihmettelee.
– Katupartiointi lähti liikkeelle turvapaikanhakijoiden tulvimisesta Suomeen. Taharrush gamai -ilmiön rantautuminen Eurooppaan vielä korostaa tätä. Osa kansalaisista toteaa, että turvallisuudentunne on heikentynyt ja osittain myös siksi, ettei poliisi näy tarpeeksi.
Ronkaisen mielestä katupartiot olisivat tarpeettomia, jos turvapaikkapolitiikka olisi kunnossa – ja jos poliisi toimimisen lisäksi myös näkyisi ja kuuluisi.
– Myönnän, että poliisin toimintaan pitää panostaa eduskunnan toimesta enemmän, ja juurikin siihen perinteiseen poliisityöhön eikä johtoportaaseen.
Ministeritkin kauhistelevat
Ronkainen ihmettelee, miksi sisäministeri Petteri Orpo näkee katupartiot turvallisuutta heikentävänä.
– Sisäministeriön kansliapäällikkökin on syvästi huolissaan ja tekee töitä tämän eteen. Osa ministereistämme on kauhuissaan. Tämä pyörii täysin yhden tunnetun katupartiointia eri paikkakunnilla toteuttavan porukan ympärillä ja siihen päälle Asikkala ja menneisyyden kaivelu, Ronkainen toteaa.
– Tämä tuntuu olevan hysteerikoille kiireellinen asia, toisin kuin esimerkiksi maahanmuuttopolitiikan korjaaminen, talouden tasapainottaminen tai työpaikkoja lisäävän yritystoiminnan edellytysten parantaminen. Kieltoa vaativat: miten menee niin kuin omasta mielestä?
Selvitystyö hukkaan heitettyä aikaa
Ronkainen painottaa, että vaikka jonkun partion toiminnassa olisi epämääräisiä piirteitä, se ei tarkoita sitä, että koko partiointi on pahasta.
– Sama partio todennäköisesti puuttuu myös moniin muihin asioihin. Niitä meillä riittää. Kuka auttaa tienposkeen sammunutta nuorta? Kuka auttaa eksynyttä muistisairasta mummoa ja vaaria? Kun auto tai mopo on simahtanut tienposkeen, niin kuka pysähtyy auttamaan? Näitä erilaisia tilanteita voi olla vaikka kuinka – ja samalla autetaan poliisia ja vartijoita, unohtamatta niitä lapsiperheiden isejä ja äitejä, jotka ovat huolissaan lastensa turvallisuudesta.
– Ei ihmisen auttamisen halua pidä rajoittaa. On eri asia, jos partiointi johtaa tiettyjen ihmisryhmien vainoamiseen tai jos se on partioinnin tarkoitus. Se ei ole missään nimessä hyväksyttävää. Silloin ei todellakaan ole kyse auttamisesta, mutta ei siihen mikään lakiin määritelty uusi kielto auta. Tällaisen selvittely on virkamiesten hukkaan heitettyä aikaa, Ronkainen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turvapaikanhakijaa epäillään tuhotyöstä – PS-kansanedustaja: Rikollisia ei pidä palkita turvapaikalla

Itävalta hyllytti avoimet rajat – Saksassa pimitetty ulkomaalaisten rikostilastoja

Nuorten tyttöjen ahdistelua peitelty Ruotsissakin – ruotsidemokraattien pelossa?

Apulaispoliisipäällikön lausunto ymmärrettiin tahallaan väärin

Packalén turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista: ”Tilastot harhaanjohtavia”

Oulun valtuustossa ehdotetaan itsepuolustuskursseja naisille ja tytöille

Ronkainen ei hyväksy Razmyarin ja Toivolan kieltäytymistä A2-illasta: ”Jänistivät keskustelusta”
Viikon suosituimmat

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.

Länsimainen kulttuuri taantuu: sisäinen pehmeys ja massamaahanmuutto tuhoavat Eurooppaa
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren varoittaa blogissaan, että länsimainen kulttuuri on hiipumassa. Lindgrenin mukaan professori Samuel P. Huntingonin aikoinaan ennustama kulttuurien yhteentörmäys on nyt käynnissä, ja Eurooppaa heikentävät sekä sisäinen hedonismi että hallitsematon maahanmuutto.

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita
Perussuomalaisten Lapin piiri ry:n piirihallitus nimesi kokouksessaan 10.4.2026 lisää ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.















