

Oulun valtuustossa ehdotetaan itsepuolustuskursseja naisille ja tytöille
Perussuomalaisten Oulun kaupunginvaltuutettu Jenna Simula jätti valtuustolle aloitteen itsepuolustuskurssien järjestämiseksi oululaisille naisille ja tytöille.
Aloitteessaan Simula viittaa Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan (MTS) julkaiseman kyselyyn, jonka mukaan suomalaisten turvattomuuden tunne on ennätyksellisen korkealla.
27 prosenttia raiskauksia ulkomaalaisten tekemiä
Eniten suomalaisten huoli oli kasvanut maahanmuuttajien määrän kasvun vuoksi.
– Ulkomaalaisten määrän kasvaessa on Suomeen rantautunut vastenmielisiä ilmiöitä, kuten niin kutsutut joukkoraiskaukset sekä naisten ja tyttöjen ahdistelu porukalla. Tilastojen valossa ulkomaalaisten tekemien raiskausten määrä on huolestuttava, peräti noin 27 prosenttia kaikista raiskauksista. Tämä kasvattaa ymmärrettävästi turvattomuuden tunnetta kaupunkilaisissa, Simula sanoo.
Naiset eivät uskalla liikkua yksin
Simulan saaman kuntalaispalautteen mukaan ulkona ei enää uskalleta liikkua yksin etenkään pimeän aikaan. Ratkaisuksi hän ehdottaa itsepuolustuskursseja, joilla harjoitellaan erilaisiin tilanteisiin varautumista ja itsepuolustusta.
– Ennakointi ja oikeanlainen toiminta tilanteessa voi estää esimerkiksi raiskausyrityksen. Suomalaisten naisten suurella vaivalla taistelemaa tasa-arvoa ja vapautta tulee puolustaa, Simula perustelee aloitettaan.
Kuvassa: Turvapaikanhakijat ahdistelivat naisia uudenvuoden yönä Saksan Kölnissä. Järjestetty joukkoahdistelu on poikinut jo yli 1 000 rikosilmoitusta seksuaalisesta ahdistelusta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Louhelainen: Kriittisyys leimataan usein vihapuheeksi

Eerola: ”Kaikki somalialaiset käännytettävä”

Ronkainen katupartioiden kieltämisestä: ”Järjellinen keskustelu unohtunut – tuntuu olevan hysteerikoille kiireellinen asia”

Apulaispoliisipäällikön lausunto ymmärrettiin tahallaan väärin

Oinonen: ”Jos liikkuminen on turvallista, niin millä selitetään jatkuvat raiskaukset ja ahdistelut?”

Turvapaikanhakijaa epäillään tuhotyöstä – PS-kansanedustaja: Rikollisia ei pidä palkita turvapaikalla

Ruoho: Lasten ja naisten turvallisuusuhkien vähättelyn on loputtava!

Nuorten tyttöjen ahdistelua peitelty Ruotsissakin – ruotsidemokraattien pelossa?

Juvonen ihmettelee Naisasialiitto Unionin puheenjohtajan kommentointia
Viikon suosituimmat

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto
Ruotsi on yhteiskunnallinen laboratiorio, joka kertoo millaista Suomessa on parinkymmenen vuoden kuluttua. Kannustimet kotoutumiseen puuttuvat, kun valtio toteuttaa kotoutumisen tulijan puolesta. Jussi Halla-aho kehottaa kaikkia pohtimaan asioita maahanmuuttajan näkökulmasta. Suomi on kaukomailla todellisessa puutteessa elävän näkökulmasta uskomaton onnela.

Teemu Keskisarjan kolumni: Käykää valtamedian kimppuun aktivismin asein

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Halla-aho: Venäjä on valtioksi naamioitunut huoltoasema, mutta Kiina on aivan toista luokkaa ja systeemitason uhka
Länsimaat ovat jo kerran lähimenneisyydessä menneet ansaan eikä sen soisi tapahtuvan toiste. Jos Kiinan mahdollisiin imperialistisiin toimiin jouduttaisiin reagoimaan pakotteilla, se tietäisi länsimaille katastrofia, pohtii Jussi Halla-aho laajassa haastattelussaan Kuuntelija-podcastissa. Afrikka ei sitten ole enää mahdollinen uhka, vaan väestökehityksen epätasapaino ja siitä johtuva muuttopaine on pakko ottaa todesta jo nyt.

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Ryhmänjohtaja Jani Mäkelältä rajut moitteet jalkaväkimiinojen palauttamista vastustaneille: ”Sanon suoraan..”

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Suomen puolustusministeriön sisäänkäynnin sotkenut Palestine Action -järjestö kielletään Britanniassa terroristijärjestönä – aktivistit tekivät perjantaina vakavan rikoksen sotilasalueella
Sama kansainvälinen aktivistiryhmä Palestine Action, joka sotki Suomen puolustusministeriön pääsisäänkäynnin Helsingissä vaaleanpunaisella maalilla kesäkuun alussa, listattiin terroristijärjestöksi Iso-Britanniassa.