Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Ronkainen: Kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet palautuskeskuksiin – “Palveluiden poisto lisää lähtöhaluja”

23.03.2017 |13:31

Lontoon eilinen terrori-isku, jossa kuoli kolme ja loukkaantui kymmeniä ihmisiä, on vain yksi monista, jotka ovat ravistelleet länsimaista maailmaa, muistuttaa perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen.

– Viimeksi vastaavanlaista tapahtui joulun alla Berliinissä ja huomaan kirjoittavani samoista aiheista yhä uudelleen ja uudelleen. Konkreettisia muutoksia eurooppalaisessa maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikassa ei ole saatu aikaan ja terrori-iskut pääkaupungeissa toistuvat. Isolla-Britannialla on sentään toivoa, sillä neuvottelut EU-irtaantumisesta ovat hyvässä vauhdissa, Ronkainen kirjoittaa blogissaan.

Arvaamatonta käytöstä mahdoton ennustaa

Ronkainen toteaa, että Suomessa eletään keskellä omaa kriisiä. Hennalan vastaanottokeskuksessa Lahdessa turvapaikanhakupäätökseen tyytymätön asukas sytytti oman asuinhuoneistonsa tuleen toisen asukkaan aiheuttaessa häiriötä. Tällä kertaa vakavasti loukkaantuneita ei ollut, mutta katastrofin ainekset olivat valmiina.

– Tyytymättömät turvapaikanhakijat muodostavat turvallisuusuhan itselleen, muille vastaanottokeskuksen asukkaille ja työntekijöille sekä pahimmassa tapauksessa täysin sivullisille henkilöille. Tällaista arvaamatonta käytöstä on mahdoton ennustaa ja kielteisen päätöksen saanet turvapaikanhakijat tulisi välittömästi siirtää palautusvastaanottokeskuksiin.

Syrjään rakennettuihin parakkikyliin

Ronkaisen mielestä tällaiset palautusvastaanottokeskukset voisivat olla syrjään rakennettuja parakkikyliä.

– Kielteisen päätöksen saaneet turvapaikanhakijat ovat oikeutettuja ainoastaan välttämättömiin tarpeisiin ja palautusvastaanottokeskuksessa voitaisiin tarjota katto, ruoka ja hygieniatarpeet. Perusmuotoiset asumisolot ja kattavien palveluiden puute voisi lisätä tahtotilaa vapaaehtoiseen paluuseen.

– Asumisratkaisu olisi väliaikainen ennen maasta poistumista tai hakijoiden odottaessa ratkaisua valittaessaan kielteisestä päätöksestä. Näin kielteisen päätöksen saaneet hakijat olisivat helpommin valvottavissa ja palautettavissa lähtömaihinsa.

“Sudet lampaiden vaatteissa”

Ronkainen muistuttaa, ettei radikaalin islamin ja laittomien maassa olijoiden aiheuttama turvallisuusuhka poistu Suomesta vaikenemalla tai suvaitsemalla.

– Valitettavasti juuri tämä näyttää olevan sisäministeriön suunnitelma Syyrian, Irakin ja muista konflikteista palaaville jihadisteille. Sotatoimiin osallistumisen tulisi olla rikoksena rangaistavaa kaikille ulkomailta palaaville Suomen kansalaisuuden omaaville henkilöille. Nämä asekoulutuksen saaneet sudet lampaiden vaatteissa muodostavat kaikkein suurimman riskin Suomelle ja suomalaisille.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
2.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
3.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
6.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
7.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
8.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää