

LEHTIKUVA
Ronkainen: Miksi sisäministeri Mykkänen haluaa lisää maahanmuuttajia poliiseiksi?
Sisäministeri Kai Mykkänen (kok.) ilmoitti perjantaina, että Suomeen tarvitaan lisää maahanmuuttajataustaisia poliiseja.
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen on samaa mieltä Mykkäsen kanssa siitä, että Suomeen tarvitaan lisää poliiseja, mutta hän ei kuitenkaan jaa ministerin huolta poliisien etnisyydestä.
– On totta, että maahanmuuttajataustaiset poliisit helpottaisivat asiointia saman taustan jakavien vähemmistöjen kanssa. Ihmettelen kuitenkin sitä, miksi asiaan pitää erikseen puuttua. Väestöpohja erilaistuu Suomessa muuttoliikkeen mukana. Eikö tästä vääjäämättä seuraa, että tulevaisuudessa hakijoita on erilaisista taustoista?
– Ja mitä tulee luottamukseen poliisia kohtaan, eikö tämä ole enemmän kiinni tulijoiden kotoutumisesta kuin poliisin muuttumisesta tulijoiden näköisiksi? Ronkainen kirjoittaa blogissaan.
Kaikilla samat vaatimukset
Ronkaisen mielestä eri etnisen taustan omaavat henkilöt ovat tervetulleita hakemaan ensin poliisikouluun ja sitten poliisivirkoihin.
– Ketään ei kuitenkaan tule kohdella eri tavalla taustasta riippuen, vaan kaikille tulee olla samat vaatimukset. Poliisiksi hakevilla on mm. tiukat kielivaatimukset, mitkä saattavat karsia maahanmuuttajataustaisia hakijoita.
– Poliisikoulun aloituspaikkoja on vaikea täyttää suomalaisillakaan virkamiesruotsin vaatimuksen takia. Ratkaisu ei kuitenkaan voi olla se, että kielivaatimuksia helpotetaan maahanmuuttajataustaisten kohdalla, Ronkainen painottaa.
Virkamiesruotsi pois
Ronkainen toteaa, että jos kynnystä halutaan madaltaa, tulisi virkamiesruotsin vaatimus poistaa kaikilta.
– Olen tätä esittänyt aiemminkin. Samalla harkinnan arvoista olisi, voisiko ruotsin mahdollisesti korvata englannin kielellä, jota tarvitaan kuitenkin paljon yleisemmin poliisin ammatissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vaativat valtiolta tuntuvaa pottia poliisien palkkaamiseen – “Kansalaisten turvallisuuden takaaminen on valtiovallan ensisijaisia tehtäviä”

Immonen: Maahanmuutto-ongelmaa ei korjata muutamalla kymmenellä lähiöpoliisilla – “Suomi kokee tällä menolla Ruotsin kohtalon”

Raatikainen: Sisäministerin esittämät lähiöpoliisit kuulostavat paluulta menneisyyteen, taajamiin tarvitaan normaaleja poliisipartioita – “On viisasta varautua jatkossa ääri-ilmiöihin”
Viikon suosituimmat

Jengiläinen: “En mene takaisin Haitiin!” – Trumpin rajapomo: “Kyllä menet”
Laittomasti maassa olevien rikollisten karkotukset on saatu käyntiin Yhdysvalloissa. Demokraattipoliitikot ja karkotettavat jengiläiset kiukuttelevat, mutta maahanmuuttopoliisit tekevät kiukuttelusta välittämättä ratsioitaan. Ensimmäiset palautuslennot on jo suoritettu onnistuneesti.

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Argentiinaan talousihmeen tuonut Milei: Epäonnistuneita valtioita ja instituutioita yhdistää henkinen sairaus nimeltä woke, joka on kääntänyt länsimaiset arvot päälaelleen
Argentiinan presidentti Javier Milei osallistui World Economic Forumin kokoukseen Davosissa ja piti maailman eliitin edessä räväkän puheen. Milei arvosteli feminismiin, DEI-periaatteisiin, ympäristöradikalismiin ja sukupuoli-ideologiaan liittyviä ilmiöitä ja luonnehti massamaahanmuuttoa sekä kulttuurista häpeää itsetuhoiseksi. Hän peräänkuulutti länsimaille historiallista muutosta – paluuta juurilleen.

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Tutkimus paljastaa maahanmuuton äärimmäisen karun vaikutuksen kantaväestölle: palkat laskevat ja asumisen hinta nousee

Naispanttivangit joutuivat Gazassa kansan eteen lavalle Hamasin häpäisyseremoniaan – kaksi palestiinalaisvankia kieltäytyi lähtemästä israelilaisesta Keziotin vankilasta Gazaan
Tulitaukosopimuksen toinen Punaisen Ristin välittämä vankienvaihto tapahtui 25.1. Terroristijärjestö Hamas vapautti neljä naispanttivankia ja Israel vastineeksi 200 palestiinalaisvankia. Palestiinalaisvankien joukossa oli useita terrorismirikoksista tuomittuja. MTV Uutisten mukaan vapautettavien palestiinalaisvankien joukossa oli nimettömien lähteiden mukaan 120 vankia, jotka oli tuomittu elinkautiseen vankeuteen.

Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.

Facebook sulki perussuomalaisten Keski-Suomen piirin kotisivut
Facebook ilmoittaa perussuomalaisten Keski-Suomen piirin sivujen sulkemisen syyksi, että piiri tekeytyisi toiseksi organisaatioksi ja ei noudattaisi Facebookin yhteisönormeja

Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.

Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää