

LEHTIKUVA
Ruotsin kouluvaaleissa näkyy tulevaisuus – ”Maahanmuutossa ei ole mitään tolkkua”
Yhtä aikaa valtiopäivävaalien tulosten kanssa 9. syyskuuta ovat selvillä myös Ruotsin kouluvaalien tulokset. Vaalit käydään kouluissa osana yhteiskuntaopin kursseja elo-syyskuun vaihteessa ja oppilaat saavat antaa äänensä vain yhdelle puolueelle.
Edellisessä koitoksessa vuonna 2014 keskiasteen ja lukion oppilaat antoivat ruotsidemokraateille parhaimmillaan 79 prosenttia äänistä.
Neljä vuotta sitten käytyjen kouluvaalien menestyksestä saattaa osaltaan löytyä siemen ruotsidemokraattien kasvaneeseen kannatukseen myös aikuisten maailmassa.
Oppilaat kriittisempiä
Säfflen kunta Etelä-Ruotsin Värmlannissa on tyypillistä sekaseutua, ei kaupunkia eikä oikein maaseutuakaan. Paikallisen Herrgårdin lukion rehtori ja opettajat näkevät Expressen-lehden mukaan asiat niin, että ruotsidemokraatit tällä kertaa tuskin yltävät yhtä suureen kannatukseen kouluvaaleissa kuin viimeksi. Varsinkin jos äänestysaktiivisuus nousee, kuten opettajakunta arvelee.
Oppilaat ovat lausunnoissaan kriittisempiä ja pitävät ruotsidemokraattien kannatuksen kasvua mahdollisena. Menestyksessä tosin alkaa tulla katto vastaan, sillä edellisissä kouluvaaleissa vuonna puolue sai 58 prosenttia äänistä. Saavutus on huikea sillä virallisissa valtiopäivävaaleissa sosialidemokraatit keräsivät seudulla lähes 40 prosentin kannatuksen.
Opettajat ihmeissään
Opettajakunta selittelee Herrgårdin lukiossa ruotsidemokraattien menestystä sillä, että äänestysaktiivisuus kouluvaaleissa oli alhainen, ainoastaan 39 prosenttia oppilaista käytti äänioikeuttaan.
– Olisin kyllä ollut yhtä ihmeissäni, jos maltillinen kokoomus olisi saanut yhtä suuren kannatuksen, pohtii yhteiskuntaopin ja uskonnon opettaja.
Nils Holgersson -lukiossa Skurupissa äänestysvilkkaus nousi 74 prosenttiin ja ruotsidemokraatteja äänesti peräti 79 prosenttia oppilaista. Nyt puolueen menestystä selitettiin nuorten ajokorttiuudistuksella, jota ruotsidemokraatit puolustivat menestyksekkäästi.
Ruotsidemokraateille ei vaihtoehtoa
Hoiva-alan opiskelija kertoo tulevien kouluvaalien äänestyspäätöksestään ja sanoo, ettei ruotsidemokraateille ole vaihtoehtoa. Vaikkakin avoin puolueen kannattaminen tietää kiihkeää väittelyä muiden oppilaiden kanssa:
– Vielä yläasteella äänestin sosialidemokraatteja. Maahanmuutossa ei ole mitään tolkkua, siihen pitää saada joku järjestys ja toisaalta ruotsidemokraatit haluavat laskea aborttioikeuden 12 viikkoon, mikä on mielestäni oikein, lukiolainen perustelee valintaansa ja jatkaa:
– Kaikkialla missä liikunkaan puhutaan ruotsidemokraateista. Bussissa vanhuksetkin sanovat ääneen ”Nyt saa riittää, meidän täytyy äänestää ruotsidemokraatteja”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Youtube sensuroi ruotsidemokraattien hurjaan suosioon yltäneen vaalivideon

Jimmie Åkesson vaalikiertueella Pohjois-Ruotsissa: Sosialidemokraatit ryntäävät nyt ruotsidemokraatteihin

Vanha valta varpaillaan ruotsidemokraattien suosiosta – Jimmie Åkessonilta estettiin pääsy TV:n pääministeriväittelyyn

Ruotsin vaalien seuranta – Suomen Uutiset raportoi Tukholmasta
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.