

LEHTIKUVA
Vaalit ovat taistelua todellisuuskuvasta – ruotsidemokraatit Facebookissa suurempi kuin muut yhteensä
Sosiaalisen median hallinta on tärkeä osa vaalityötä, sillä ihmiset tapaavat ja keskustelevat tänään juuri siellä. Niin tutut kuin tuntemattomat keskenään. Ruotsin puoluepoliittista somea hallitsee ruotsidemokraatit.
Vanha poliittinen jako oikeistoon ja vasemmistoon on niin eilistä päivää. Nyt taistellaan todellisuuskuvasta, siitä millaisena äänestäjä näkee ympäröivän maailman.
– Poliittiset valinnat tehdään sillä perusteella, miten puolue pystyy kuvaamaan vallitsevan todellisuuden niin, että mahdollisimman moni tunnistaa tuon kuvan omakseen, sanoo vaaliasiantuntija Per Schlingmann.
– Kansalaiset voivat olla vaikkapa sitä mieltä, että aseet puhuvat ja autot palavat joka päivä, tapahtuipa niin oikeasti tai sitten ei, hän jatkaa Breakit.se-uutissivuston haastattelussa.
Göteborgin tuhopoltot puhuttavat
Breakit seuraa puolueiden näkyvyyttä somessa aina vaalipäivään 9. syyskuuta asti. Ensimmäisenä työnään toimittajat ovat analysoineet puolueiden Facebook-liikennettä ko. firman omalla Crowdtangle-työkalulla. Saadut luvut perustuvat puolueiden Facebook-sivujen postauksien määrään, kommentteihin sekä viestien jakamiseen eteenpäin.
Ensimmäisen viikon ylivoimaisesti kommentoiduin aihe oli Göteborgin autoihin kohdistuneet tuhopoltot. Poliitikot ja kansa pähkäilivät kuka oli tekojen takana ja mistä syystä.
Ruotsidemokraatit pesee muut mennen tullen
Ruotsidemokraattien Facebook-liikenne oli suurempi kuin kaikkien muiden valtiopäiväpuolueiden liikenne yhteensä. Tyypillinen esimerkki puheenaiheista oli Suomen uutisissakin kerrottu kohu keskustapuolueen puheenjohtaja Annie Lööfin lausunnosta, jossa tämä laittaisi autonpolttajat yhteiskuntapalveluun poliisiin ja pelastuslaitokselle.
”Annie Lööf ja keskusta haluaa autonpolttajat poliisiin töihin, onko se rangaistus vai palkinto?” ruotsidemokraatit kyselivät ja täydensivät viestiään: ”9. syyskuuta teemme Ruotsista taas turvallisen maan elää”.
Viimeisen vuoden aikana ruotsidemokraattien ylivalta, dominanssi ei ole koskaan ollut näin suurta. Facebookin algoritmista johtuen puolueen mahtimeno tulee todennäköisesti jatkumaan seuraavat viikot.
”Vaihtoehto poispotkituille”
Yksi erikoisuus paljastui tuloksista: valtiopäivien ulkopuolisista vaikuttajista sosiaalisen median sankariksi nousi vaihtoehto Ruotsille -puolue. Se olisi viime viikon kaikkien puolueiden Facebook-liikennettä selvittäneessä mittauksessa sijoittunut kolmanneksi heti maltillisen kokoomuksen jälkeen.
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson on kutsunut puoluetta nimellä ”vaihtoehto poispotkituille”, sillä VR:n jäsenistä sangen moni on lähtöisin ruotsidemokraateista. Puolueen tilastollinen nousu perustui lähes yksinomaan Göteborgin autonpolttamisista jaettuun materiaaliin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jimmie Åkesson vaalikiertueella Pohjois-Ruotsissa: Sosialidemokraatit ryntäävät nyt ruotsidemokraatteihin

Vanha valta varpaillaan ruotsidemokraattien suosiosta – Jimmie Åkessonilta estettiin pääsy TV:n pääministeriväittelyyn

Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson tuhopoltoista: ”Ei ole kyse siitä, että muutama kundi polttaa pari autoa, koko maa on menossa säpäleiksi”

Ruotsin vaalien seuranta – Suomen Uutiset raportoi Tukholmasta
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.