Ruotsin mellakat siirtyivät jalkapalloareenoille

27.05.2013 |19:52

Ruotsissa mellakoidaan nyt myös jalkapalloareenoilla. Ruotsin cup-finaaleissa kohtasivat sunnuntai-iltana pääkaupungin Djurgården ja IFK Göteborg. Göteborgin kannattajat riehaantuivat pelin voitokkaasta ratkaisusta niin, että he hyökkäsivät palavien soihtujen kanssa kentälle ja Djurgårdenin kannattajien katsomoon päin.

Djurgårdenin kannattajat heittivät esineitä vastustajiaan ja etenkin välissä olleita mellakkavahteja päin, joista yksi sai vammoja tuolista päähänsä. Djurgårdenin kannattajat eivät kuitenkaan päässeet hyökkäämään kentälle, kuten osa joukosta yritti. Vastaavasti paljon useampi kannattaja pyrki pakenemaan IFK:laisten uhkaavaa mahdollista hyökkäystä paeten eturivistä ja kiiveten katsomossa ylös päin. IFK:n kannattaja heitti myös soihdun Djurgårdenin katsomoon. Se olisi voinut pahimmassa tapauksessa aiheuttaa vakavempia vahinkoja.

Asiasta uutisoi Expressen.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää