Saksan keskuspankki arvelee maan talouden pakittaneen kevätkuukausien aikana.

18.06.2019 |14:44

Saksan keskuspankki uskoo maan talouskasvun painuneen pakkaselle vuoden toisella neljänneksellä, uutistoimisto Reuters uutisoi. Saksa toipui hiljattain viime vuoden loppupuoden taantumasta.

Saksan keskuspankki epäilee, että rakennusteollisuuden hyvä vire on tyyntynyt. Samaan aikaan maan työllisyystilanne on niin korkea, ettei talous mahdu laajenemaan työvoimarajotteiden vuoksi. Lisäksi palkkataso on noussut, mikä osaltaan jarruttaa taloutta.

Saksalla on myös kansainvälisiä huolia. Kauppasotakiista ja brexit tuovat omat epävarmuutensa. Maailmantalous on esittänyt myös oireiluja.

Maan pankkien tulosta painaa alhainen korkotaso. Euroopan keskuspankki on vihjaillut olevansa valmis laskemaan korkotasoa nykyisestä nollatasosta.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
9.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää