Saksan keskuspankki arvelee maan talouden pakittaneen kevätkuukausien aikana.

18.06.2019 |14:44

Saksan keskuspankki uskoo maan talouskasvun painuneen pakkaselle vuoden toisella neljänneksellä, uutistoimisto Reuters uutisoi. Saksa toipui hiljattain viime vuoden loppupuoden taantumasta.

Saksan keskuspankki epäilee, että rakennusteollisuuden hyvä vire on tyyntynyt. Samaan aikaan maan työllisyystilanne on niin korkea, ettei talous mahdu laajenemaan työvoimarajotteiden vuoksi. Lisäksi palkkataso on noussut, mikä osaltaan jarruttaa taloutta.

Saksalla on myös kansainvälisiä huolia. Kauppasotakiista ja brexit tuovat omat epävarmuutensa. Maailmantalous on esittänyt myös oireiluja.

Maan pankkien tulosta painaa alhainen korkotaso. Euroopan keskuspankki on vihjaillut olevansa valmis laskemaan korkotasoa nykyisestä nollatasosta.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa

13.11.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää