

LEHTIKUVA
Saksan kristillisdemokraatit huolissaan Merkelin maahanmuuttopolitiikan seurauksista
Saksan kristillisdemokraatit (CDU) esittelivät uuden puheenjohtajansa Annegret Kramp-Karrenbauerin suulla uusia tuulia maan maahanmuuttopolitiikkaan. Ajatukset tekisivät selvän pesäeron maan liittokansleri Angela Merkelin vuonna 2015 käynnistämään maahanmuuttokriisiin.
Merkelin avointen ovien politiikka sai täystyrmäyksen puolueelta. Kramp-Karrenbauer, puolueen politiikkoja, maahanmuuton asiantuntijoita ja akateemikoita, oli kutsuttu keskustelemaan puolueen esityksistä. Merkel ei saanut kutsua tilaisuuteen.
– Se, mitä tapahtui syyskuussa 2015 ja sen jälkeen oli humanitaarinen poikkeus. Meidän tulee huolehtia siitä, ettei vastaavaa tapahdu enää koskaan, Kramp-Karrenbauer totesi.
Yli 20 vuotta Saksan kansanedustajana toiminut Thomas Strobl kertoi, että yksi tavoite on huolehtia siitä, että kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet poistetaan Saksasta.
– Oikeusvaltiossa meidän tulee noudattaa lakeja. Tässä asiassa meillä on ongelma. Suurinta osaa maasta karkotettaviksi määrättyjä henkilöitä ei koskaan lähetetä kotimaihinsa, Strobl kertoi.
Vino pino toimenpide-ehdotuksia
Lukuisten esitysten kirjo koski osittain muitakin EU-maita. Unioniin ideoitiin yhdenmukaisia käytäntöjä, jolloin yhdessä EU-maassa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet eivät voisi siirtyä toiseen EU-maahan jättämään uutta turvapaikka-anomusta. Samaten unionin ulkorajojen valvontaa tulisi tehostaa.
Saksan rajoilla voisi tehdä rajatarkastuksia niin kauan kuin unionin ulkorajojen valvonta ei ole halutulla tasolla. Karkotuspäätöksen saisivat automaattisesti kaikki ne turvapaikanhakijat, jotka syyllistyvät yli 90 vuorokauden vankeustuomion johtaneisiin rikoksiin. He eivät myöskään saisi palata Saksaan.
Lisäksi hakemusten hylkäyspäätös seuraisi valheellisia henkilötietoja antaneille turvapaikanhakijoille tai henkilöille, joiden todetaan saapuvan turvallisista maista.
Merkelin avoin maahanmuuttopolitiikka nosti vaihtoehtopuolue AfD:n kannatusta. Vaihtoehtopuolue on nyt edustettuna jokaisessa Saksan osavaltioparlamentissa. Samalla se on liittopäivien suurin oppositiopuolue 91 kansanedustajallaan.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksan CDU:n konservatiivisiipi haluaa pikaisesti liittokanslerivaihdoksen
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.

Marokkolaissyntyisen miehen kuolema johti väkivaltaisiin mielenosoituksiin Italiassa – sekavasti käyttäytynyt mies menehtyi vastustaessaan poliisia
Maahanmuuttajataustaisen miehen kuolema poliisi pidätyksen yhteydessä tuo median mukaan kaikuja vuodelta 2020 Black Lives Matter -liikkeen syntymäajoilta. Kuoleman laukaisemissa mellakoissa loukkaantui arviolta 60 poliisia. Media syyttää tapahtumista poliisia, mutta pääministeri Meloni kehottaa pohtimaan myös väkivaltaisten mielenosoittajien motiiveja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









