

CBS:n entinen toimittaja Lara Logan Mike Ritlandin haastattelussa. Kuvakaappaus: Youtube.
Nyt sen sanoo palkittu toimittaja: Yhdysvaltalaismedia on jyrkästi vasemmalle kallellaan ja sen Trump-uutisointi on musertavan negatiivista
Suositun amerikkalaisen 60 Minutes II -uutismakasiiniohjelman tähtitoimittaja ja CBS-kanavan palkittu sota- ja ulkomaankirjeenvaihtaja Lara Logan avautui Daily Mailin podcast-haastattelussa nykypäivän journalismista ja median puolueellisuudesta. Vasemmistolaisten hallitseman median Trump-uutisointia Logan kutsui vääristeleväksi. Hän myönsi tekevänsä ammatillisen itsemurhan puhuessaan suunsa puhtaaksi.
Logan totesi haastattelussa, että media on kaikkialla maailmassa, ei vain Yhdysvalloissa, vasemmalle kallellaan. Yhdysvalloissa journalisteista 85 prosenttia on Loganin mukaan rekisteröityjä demokraattien äänestäjiä. Loppujen Logan uskoo olevan niin laiskoja, että he eivät ole viitsineet rekisteröityä.
Etelä-Afrikassa syntyneestä Loganista tuli tv-tähti hänen raportoituaan sotatoimialueilta Irakista ja Afganistanista. Hän joutui vuonna 2011 seksuaalisesti hyväksikäytetyksi uutisoidessaan arabikeväästä Kairon Tahririn aukiolta.
”Media ei enää edes teeskentele objektiivista”
Loganin mukaan valtavirtamediassa on poliittisten näkemysten epätasapaino, ja että presidentti Trumpista uutisointi on äärettömän kielteistä.
Logan sanoo, ettei valtavirran uutisvälineissä ole juurikaan näkökulmien moninaisuutta.
– Minusta se on ongelma. Kokemukseni on, että mitä enemmän mielipiteitä, sitä sitä enemmän tapoja nähdä kaikki elämässä – kaikki elämässä on monimutkaista, kaikki on harmaata, eikö vain?
– Mikään ei ole mustavalkoista, Logan painotti.
Loganin mukaan media on aina ollut vasemmalle kallellaan, mutta nyt olemme lakanneet teeskentelmästä, että edes yrittäisimme olla objektiivisia.
– Meistä on tullut poliittisia aktivisteja, tai joku voisi jopa sanoa propagandisteja, eikä ole vailla perusteita väittää niin.
”Toimittajat ovat unohtaneet eettiset standardinsa”
Logan sanoi, että journalistit eivät enää pidä kiinni journalismin säännöistä.
– Säännöt ovat lentäneet ulos ikkunasta, Logan sanoo.
Logan on lukijana huomannut, että valtamedian uutinen yksi toisensa jälkeen perustuu vain yhteen nimettömään lähteeseen, joka usein on hallintovirkamies tai entinen hallintovirkamies.
– Se ei ole journalismia, se on hevosenp****a.
Suomen Uutiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.














