Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Sara Seppänen ihmisoikeusneuvottelukunnan johtoon

15.02.2024 |14:58

Kansanedustaja Sara Seppänen (ps) valittiin tänään Kansainvälisen ihmisoikeusneuvottelukunnan (IONK) puheenjohtajaksi. Kaudellaan Seppänen aikoo nostaa esiin etenkin saamelaisvähemmistöjen asiat sekä kristittyjen vainot maailmalla.

– Vaikka maailman tilanne on epävakaa ja käynnissä on useita sotia ja humanitäärisiä kriisejä, meillä Suomessakin on syrjintää alkuperäisväestön keskuudessa. Koen, että pystyn vaikuttamaan paremmin myös Suomen ongelmiin. Ihmisoikeudet eivät ole pysyvä tai itsestäänselvä asia. Niiden eteen tehtävän työn täytyy olla jatkuvaa, Seppänen sanoo.

Seppänen osallistuu YK:n ihmisoikeusneuvoston 55. järjestettävään istuntoon Genevessä osana Suomen delegaatiota.

Varapuheenjohtajiksi valittiin ihmisoikeusvaltuuskunnan jäsen, varatuomari Atik Ali ja kansanedustaja Elisa Gebhard (sd).

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää