

SDP hämmästyttävän ylimielisenä – Miko Bergbomia kohtaan esitetty halveksiva kommentti tallentui videolle
Myöhäiseen iltaan jatkunut eduskuntakeskustelu sai lievästi sanottuna omituisia sävyjä. Vasemman laidan suunnalta kuultiin harvinaisen ylimielistä kielenkäyttöä.
SDP:n kansanedustaja Riitta Mäkisen halveksiva kommentti tallentui eduskunnan videolähetykseen. Mäkinen tuohtui ps-kansanedustaja Miko Bergbomin puheenvuorosta. Hän kommentoi: ”On se hienoa, että pikkupojat tietää..”
Keskustelu koski työlainsäädäntöä.
PS-kansanedustaja Sebastian Tynkkynen kommentoi tapahtunutta: ”Kollegoiden puheiden sisältöä voi arvostella aivan vapaasti. Mutta se, että Miko Bergbomin puheen jälkeen Riitta Mäkinen menee kutsumaan häntä pikkupojaksi, on eduskuntatyössä täydellinen pohjanoteeraus. Voitte vain kuvitella, mikä valtakunnallinen huuto siitä alkaisi, jos joku ps-kansanedustaja kutsuisi salissa demarikansanedustajaa pikkutytöksi. En jotenkin olisi osannut kuvitella, että tällainen päivä eduskunnassa koittaisi.”
Kollegoiden puheiden sisältöä voi arvostella aivan vapaasti.
Mutta se, että @BergbomMiko:n puheen jälkeen @Makinen_Riitta menee kutsumaan häntä pikkupojaksi, on eduskuntatyössä täydellinen pohjanoteeraus.
Voitte vain kuvitella, mikä valtakunnallinen huuto siitä alkaisi, jos… pic.twitter.com/7Vkv13WpIW
— Sebastian Tynkkynen (@SebastianTyne) April 24, 2024
PS-nuorten puheenjohtaja Lauri Laitinen kummeksuu Mäkistä: ”Yllättäen ”nuorten etua” ajava SDP halveksii avoimesti nuoria. Sama kuin ”työväenpuolue” -homman kanssa — demarit itse ilkkuvat suomalaisille duunareille heidän koulutustasosta, mikäli eivät allekirjoita puna-aatetta.”
SDP julkaisi äskettäin tiedotteen, jossa vähättely mainittiin eräänä vihapuheen muotona.
Riitta Mäkinen julkaisi myös itse äskettäin voimakkaan puheenvuoron vihapuheen torjumiseksi. Mäkinen kirjoitti: ”Nyt on kyllä aikuisten katsottava peiliin. Vihapuhe on jo hyvän aikaa sitten arkipäiväistynyt ja laskeutunut myös lasten ja nuorten maailmaan. Tuo tapa on OPITTU tapa. On aikuisten vastuulla opettaa, kuinka toista ihmistä voi kohdella, mitä kyky empatiaan tarkoittaa ja kuinka sitä osoitetaan. Tähän kai puheella tunne- ja vuorovaikutustaidoista viitataan.”
Mäkinen siis a) käyttää lapseen viittaavaa ”pikkupoika”-termiä haukkumasanana mutta toisaalta b) vaatii aikuisia opettamaan lapsille empatiataitoja. Suomen Uutisten toimitukselle on epäselvää, millä tavoin SDP:n toiminta on omiaan opettamaan lapsille ja nuorille empatiaa.
Kiuru ylimielisenä
Illan ylimielisimmän kansanedustajan tittelistä mittelee Mäkisen lisäksi myös Krista Kiuru (sdp.).
Hän katsoi aiheelliseksi korostaa omaa kokemustaan ja vähätellä ensimmäisen kauden kansanedustaja Karoliina Partasta (kok). Tilanne näkyy niin ikään videolla.
”Tässä äsken puhui ensimmäisen kauden kansanedustaja, teillä on noin vuoden kokemus tästä talosta”, Kiuru vähättelee Partasta.
Tässä ed. Kiuru viittaa ed. @KaroliinaParta1 puheeseen. Ilmeisesti ed. Kiurun mielestä ensimmäisen kauden kansanedustajien olisi syytä olla täysistunnossa suu supussa, kun kokemusta on vasta vuosi. #sdp pic.twitter.com/NzDfcdKlDi
— Simo Juuti (@simojuuti) April 24, 2024
Pitkään asianajanana työskennellyt Partanen ei Kiurun vähättelystä hätkähdä. Hän vastaa tavalla, jota luonnehditaan somessa mic dropiksi – niin tyhjentäväksi kommentiksi, ettei siihen oikein voi sanoa mitään muuta:
”Totta tosiaan, olen ensimmäisen kauden kansanedustaja. Viimeiset kymmenen vuotta työskentelin asianajajana ennen kuin tähän taloon tulin – ja luulen jotakin tietäväni lainsäädännöstä.”
Täydennys 25.4. klo 11.15: HS:n haastattelema Riitta Mäkinen kertoo pyytäneensä Miko Bergbomilta anteeksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisaktiivit joutuivat väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi Turun vapputapahtumassa – henkilövahingoilta vältyttiin
Viikon suosituimmat

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Facebookissa jyrkästi Euroopan parlamentin äänestystä, jossa italialaismeppi Ilaria Salis sai pitää syytesuojansa vain yhden äänen erolla. Tynkkysen mukaan päätös lähettää vaarallisen viestin, että äärivasemmistolainen väkivalta hyväksytään Euroopassa.

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Junnila: Anarkistiaktivistien egomatka Gazaan päättyi ulinaan ulkoministeriötä kohtaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kommentoi viestipalvelu X:ssä Gazaan matkustaneiden aktivistien toimintaa. Junnila pitää Greta Thunbergin ja kumppanien Gazan-reissua "egomatkana", jossa humanitaarisen avun sijaan korostuivat poliittiset performanssit, sisäiset ristiriidat ja huomion hakeminen.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön
Israelin Gazasta löytämät Hamasin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen johtajat terroristijärjestöön. Laivueessa oli mukana useita kansainvälisiä aktivisteja, heidän joukossaan myös ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg. Fox Newsin ja Euronewsin mukaan Israelin julkaisemien asiakirjojen perusteella osa laivueen järjestäjistä oli yhteydessä Hamasin ulkomaantoimijoihin sekä PCPA-järjestöön, jota Israel pitää Hamasin peiteorganisaationa. Israelin mukaan aluksilta ei myöskään löytynyt humanitaarista apua, vaikka järjestäjät väittivät kuljettavansa elintarvikkeita ja lääkkeitä Gazaan.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.