

Simon Elolta terveiset Ville Niinistölle: ”Suomessa noudatetaan lakia ja asetuksia, ei huutavan punaviherkaartin vaatimuksia”
KOMMENTTI | Jälkipyykki turvapaikanhakijoiden palautuksen yhteydessä maanantaina syntyneen rähinöinnin osalta jatkuu. Kansanedustaja Simon Elo (ps.) muistuttaa Ville Niinistöä (vihr.) oikeusvaltion toimintatavoista.
Totean perustuslakivaliokunnan kollegalleni Ville Niinistölle, että Suomessa noudatetaan lakia ja asetuksia, ei huutavan punaviherkaartin tai muunkaan painostusryhmän vaatimuksia. Olivat he sitten lentokentällä häiritsemässä palautuksia hoitavia viranomaisia tai vaikkapa leiriytyneenä Rautatientorille. Näin lakiin pohjautuen toimii oikeusvaltio ja sivistysmaa.
Vihreiden ajattelun todellinen pihvi tulee Ville Niinistön kirjoittamassa kommentissa. Irakilaisista ja afgaaneista pitäisi antaa tilapäinen oleskelulupa ”kaikille niille, joiden käännyttäminen aiheuttaisi heille vaaraa”. Voin arvata, että vihreiden linjalla tämä kääntyisi muotoon ”kaikille”, sillä kaikki ovat heidän mielestään vaarassa.
Niinistön mukaan ”silloin he voisivat elää normaalia elämää tässä maassa, lapset voisivat jatkaa koulunkäyntiä, vanhemmat kouluttautua ja tehdä työtä, heillä olisi katto pään päällä ja perheitä ei hajotettaisi.” Tämä on virheellistä ajattelua. Turvapaikkaa tai edes tilapäistä oleskelupaa ei pidä antaa siksi, että henkilö voisi elää normaalia elämää tässä maassa tai tehdä esimerkiksi töitä. Turvapaikka myönnetään henkilölle, jonka yksilöllisen Maahanmuuttoviraston käsittelyn jälkeen arvioidaan tarvitsevan suojaa henkilökohtaisen vainon tai vaaran vuoksi. Tämä käsittely tehdään Suomen lakia ja asetuksia sekä kansainvälisiä sitoumuksia kunnioittaen. Siinä ei paina tai vaikuta kenenkään toiveet ”normaalista elämästä”.
Vain ääni ratkaisee. Voimme olla Ville Niinistön kanssa samaa mieltä siitä, että perussuomalaisten hallituskaudella turvapaikkapolitiikka on selvästi tiukentunut. Vaikutuksestamme on muun muassa poistettu mahdollisuus humanitaariseen suojeluun, tiukennettu perheenyhdistämisen vaatimuksi ja tehty palautussopimukset Somalian ja Afganistanin kanssa. Hyvä niin. Jos tätä linjaa kannattaa, täytyy äänestää ja tukea perussuomalaisia.
Simon Elo
Kansanedustaja
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










